24 თებერვალს,  რუსეთი შეიჭრა სუვერენული უკრაინის ტერიტორიაზე და საომარი მოქმედებები დაიწყო, რომელიც დღემდე გრძელდება. ამ ხნის განმავლობაში უკრაინის ყველა ბიზნეს სექტორი სერიოზულად დაზარალდა და გამონაკლისი არც სათამაშო ინდუსტრია იყო. განსაკუთრებით იმ ფონზე როცა ქვეყანაში აზარტული თამაშები ლეგალური 2 წლის წინ გახდა. უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ დააკანონა აზარტული თამაშები, რაც მანამდე არალეგალურად არსებობდა უკრაინის ტერიტორიაზე და დიდი გადადგმული ნაბიჯი იყო სექტორის ლეგალური განვითარებისთვის.
2020 წლის 14 ივლისს, უკრაინის უმაღლესმა რადამ, ქვეყანაში აზარტულ ონლაინ თამაშებსა და  კაზინოების ლეგალიზაციას უყარა კენჭი. ახალი კანონმდებლობით ლეგალური გახდა აზარტული თამაშები კაზინოებსა და ონლაინ კაზინოებში, ასევე საბუკმეკერო საქმიანობა,  ლატარეის გამოშვება და სათამაშო ბიზნესის სხვა სახეობები. თუმცა რჩებოდა რიგი ხარვეზები კანონმდებლობაში, რომელიც ნაწილობრივ უნდა დერეგულირებულიყო ჯერ კიდევ 2021 ნოემბერში, თუმცა რიგი მიზეზების გამო გადაიდო მომდევნო წლისთვის.
შესაბამისად ბიზნესი რომელიც ახლა ვითარდებოდა და ყველას დიდი მოლოდინები ჰქონდა ამ განვითარების, განსაკუთრებით დაზარალდა.
საქართველოს სათამაშო ბიზნესის ასოციაცია ესაუბრა უკრაინის აზარტული თამაშებისა და ლატარიების რეგულირების კომისიის ( КРАІЛ ) ხელმძღვანელს ივან რუდის უკრაინაში არსებულ მდგომარეობაზე ომის პერიოდში და სამომავლო პერსპექტივებზე.
უკრაინაში ჯერ კიდევ მძიმე სიტუაციის მიუხედავად, იზრდება მოწოდებები ქვეყნის ეკონომიკის ხელახალი გახსნისა და მხარდაჭერის შესახებ. კერძოდ, КРАІЛ -მა მოუწოდა უკრაინულ ბიზნესს დაუბრუნდნენ სამუშაოს.
1. როგორ ფიქრობთ, სამუშაოების განახლება რამდენად მიზანშეწონილია და მზად არიან თუ არა სექტორში დასაქმებულები რომ დაუბრუნდნენ საუშაოს?
მიმაჩნია, რომ დღეს, როგორც არასდროს, მნიშვნელოვანია უკრაინის ეკონომიკის მხარდაჭერა. აზარტული თამაშების ბაზარმა კი ნამდვილად უკვე დაიწყო განახლება და მუშაობა. ამას მოწმობს მიწის სათამაშო დაწესებულებების ხელახალი გახსნა რეგიონებში, სადაც რუსული სამხედრო აგრესიის საფრთხე დაბალია. მაგრამ ვისურვებდი ხაზგასმით აღვნიშნო, რომ ეს უნდა მოხდეს უსაფრთხოების ყველა ნორმის დაცვით, რადგან ამაზეა დამოკიდებული ადამიანების სიცოცხლე და ჯანმრთელობა.
2. როგორია დღევანდელი ბიზნეს გარემო, რამდენი ოპერატორი დარჩა ბაზარზე, როგორ აგრძელებენ ისინი მუშაობას?
სამხედრო აგრესიის შედეგად უკრაინის ტერიტორიის ნაწილი მოექცა აქტიური საომარი მოქმედებების ზონაში. ამან რეალური საფრთხე შეუქმნა ჩვენი სახელმწიფოს სუვერენიტეტსა და მშვიდობიანი მოსახლეობის ცხოვრებას, უარყოფითად იმოქმედა ეკონომიკის სტაბილურობაზე, უკრაინის განვითარებაზე და ასევე ხელი შეუწყო ნეგატიური ტენდენციების გაჩენას სათამაშო ბიზნესის სფეროში. კერძოდ, იმის გათვალისწინებით, რომ ადამიანის სიცოცხლე უმაღლესი ღირებულებაა თანამედროვე სამყაროში აზარტული თამაშების ორგანიზატორები, რომელთა დაწესებულებები განლაგებულია აქტიური საომარი მოქმედებების ზონაში, იძულებული გახდნენ შეეჩერებინათ საქმიანობა და დაეხურათ კაზინოები.  მათ შორს მათი თანამშრომლების სიცოცხლის გადასარჩენად.
თუმცა მსურს,  აღვნიშნო, რომ აზარტული თამაშებისა და ლატარიების ონლაინ ბაზარს თითქმის არ შეუწყვეტია მუშაობა და სახმელეთო სათამაშო დაწესებულებებია ნაწილობრივ გადატანილია  შედარებით უსაფრთხო რეგიონებში. ახლა მარეგულირებელი კომისია ( КРАІЛ ) მუდმივ კომუნიკაციაშია აზარტული თამაშების ოპერატორებთან. მიმოწერა და  თანამშრომლობა გრძელდება აქტიურად საორგანიზაციო და მიმდინარე საკითხებზე. მაგალითად, მოთამაშეთა უფლებების შესაძლო დარღვევასთან; დაგეგმილ ცვლილებებთან დაკავშირებით; მუშაობის შეჩერება და განახლებასთან, სათამაშო აღჭურვილობის გადატანასთან,  ლიცენზიებზე  და სხვა მსგავს საკითხებზე აქტიურ რეჟიმში მიმდინარეობს განმარტებების მიცემა.
შეიძლება ითქვას, რომ უკრაინაში აზარტული თამაშების ბიზნეს გარემო მუშაობს უკიდურესად რთულ პირობებში, მაგრამ ამავდროულად აჩვენებს დადებით დინამიკას თუნდაც ლიცენზიების გადასახადების თვალსაზრისით. 770,34 მილიონ გრივნაზე მეტი უკვე ნახევარ წელიწადში გამომუშავდა. ეს იმას ნიშნავს, რომ  თავდაჯერებულად მივდივართ წლიური გეგმის შესრულებისკენ.
დღეის მდგომარეობით, აზარტული თამაშების 35 ორგანიზატორს აქვს ლიცენზია თამაშების ჩატარების უფლებაზე. უკრაინაში სამხედრო აგრესიის დაწყებიდან 15 კომპანია ოფლაინში მუშაობდა. 61 სათამაშო დაწესებულებიდან 45 სამხედრო აგრესიის დაწყებამდე ფუნქციონირებდა. ამჟამად, ვაფასებთ სათამაშო ბიზნესის პოტენციურ რისკებს, საომარი მდგომარეობის პირობებში. სათამაშო ბიზნესი გამოსავლის შესაძლო გზებს ეძებს, ეკონომიკური კრიზისი თანდათან  აუცილებლად დაიძლევა. აპრილიდან აზარტული თამაშების ხუთმა ბიზნესოპერატორმა დაგეგმა რვა სათამაშო დაწესებულების საქმიანობის განახლება. რაც შეეხება გადაადგილებას, სამმა სათამაშო ოპერატორმა გახსნა შესაბამისი დაწესებულებები უსაფრთხო რეგიონებში.
ამ დროისთვის აზარტული თამაშების 19 ორგანიზატორიდან 11 აგრძელებს მუშაობას. სხვებმა დროებით დახურეს ყველა სათამაშო დაწესებულება. აზარტული თამაშების 17 ორგანიზატორიდან, რომლებიც ონლაინ ფუნქციონირებენ, მხოლოდ ერთმა ორგანიზატორმა შეწყვიტა საქმიანობა.
რომ შევაჯამოთ, ივლისის დასაწყისში 35 ორგანიზატორიდან 27 ოპერატორს აქვს ლიცენზია და აგრძელებენ საქმიანობას. ეს ფაქტი მიუთითებს ბიზნეს ოპერაციების მუშაობის გამართულობაზე. აღნიშნული არის უშუალო მხარდაჭერა უკრაინის ეკონომიკისთვის რადგან სალიცენზიო მოსაკრებლის ყოველი შენატანი გამარჯვებისა და ქვეყნის აღმშენებლობისკენ სვლაა.
3. მუშაობენ თუ არა ფიზიკური კაზიონოები უკრაინის ტერიტორიაზე თუ მხოლოდ ონლაინ შეუძლია ადამიანს თამაში?
რა თქმა უნდა, ხმელეთზე დაფუძნებული სათამაშო დაწესებულებების უმრავლესობა დახურულია, ძირითადად ისეთებია, რომლებიც მდებარეობენ "ცხელ" რეგიონებში, სადაც ოკუპანტები აქტიურობენ. თუმცა, არის არაერთი სახმელეთო კაზინო და სლოტ კლუბი,  რომელსაც არ შეუწყვეტიათ მუშაობა. უკრაინაში სულ რვა ლიცენზირებული კაზინოა 1 ივლისის მდგომარეობით. შესაბამისად, აზარტული თამაშების ორგანიზატორებს ექვსი კაზინოს აქტივობა ჰქონდათ შეჩერებული, ხოლო დანარჩენ ორთან დაკავშირებით ინფორმაცია არ მიუღიათ.
4. არსებობს თუ არა სტატისტიკური მონაცემები ინდუსტრიაში ბოლო სამი თვის რეალური ეკონომიკური ზარალის შესახებ?
ამჟამად ძნელია ეკონომიკის ზარალის შეფასება. ჩვენ შეგვიძლია მხოლოდ საუბარი იმ თანხების ოდენობაზე, რომლებიც დროულად არ გადაიხადეს ორგანიზატორებმა, მაგრამ ძირითადად ეს არის მიწის დაწესებულებები, რომელიც 24 თებერვალს ფორსმაჟორის გამო დაიხურა.
5. რა სახის დათმობებზე წახვედით ბიზნესოპერატორებთან და ჰქონდა თუ არა რეგულაციების შემსუბუქებას ეკონომიკაზე რეალური ეფექტი?
აღსანიშნავია, რომ მთავრობამ მორატორიუმი შემოიღო ინსპექტირებაზე ომის დროს თითქმის ყველა ინდუსტრიაში და აზარტული თამაშების სფეროც გამონაკლისი არ არის. მაგრამ ინსპექტირების პაუზა არ ნიშნავს, რომ ჩვენ ამას არ ვაკეთებთ. ვაანალიზებთ აზარტული თამაშების ორგანიზატორების საქმიანობას და ვაგროვებთ ინფორმაციას რომელიც უნდა შემოწმდეს ომის დასრულების შემდეგ.
მეორეც, ჩვენ აქტიურად ვმუშაობთ საკანონმდებლო ცვლილებებზე, რომლებიც გადაჭრის მთელ რიგ საკითხებს, განსაკუთრებით იმათ რაც იყო ინიცირებული თავად ბაზრის სუბიექტების მიერ, როგორიცაა დერეგულირება, უზრუნველყოფა ლიცენზიის შეჩერების (აღდგენის) შესაძლებლობა. გათავისუფლება წლიური გადასახადისგან და გადაუხდელობაზე პასუხისმგებლობის დაკისრება. უკრაინაში სრულმასშტაბიანი ომის დაწყებიდან КРАІЛ-მა მიიღო არაერთი მიმართვა და მოთხოვნა ლიცენზიატების მხრიდან საქმიანობის წარმართვასთან დაკავშირებით საომარი მდგომარეობის პირობებში. კერძოდ, საქმიანობის შეჩერება, გათავისუფლება ლიცენზიის საფასურის გადახდისგან ან დაგვიანებით გადახდის გამო ჯარიმის არ დაკისრება და ა.შ.
მინდა აღვნიშნო, რომ ასეთი მიმართვები აზარტული თამაშების მონაწილეთაგან ჯანსაღ პროცესებს უწყობს ხელს და საშუალებას აძლევს კომისიას გამოავლინოს პრობლემური საკითხები. КРАІЛ -მა შეიმუშავა აზარტული თამაშების ბაზრის მონაწილეთა პრობლემური ასპექტები, მივიღებთ ყველა ზომას მისი უფლებამოსილების ფარგლებში პრობლემური საკითხების გადასაჭრელად და მხარდაჭერას გამოუცხადებს ბიზნესოპერატორებს საომარი მდგომარეობის პირობებში.
დიახ, დღეს მთავრობის ერთ-ერთი ყველაზე პრიორიტეტული ამოცანა ბიზნესის ხელშეწყობისა და ეკონომიკური საქმიანობის წახალისებაა უკრაინაში საომარი მდგომარეობის დროს. ასევე გათვალისწინებულია ეკონომიკის ომის შემდგომი აღდგენის ბიზნეს პირობები და უკრაინის ინფრასტრუქტურის რეკონსტრუქცია.
6. გაქვთ თუ არა მოლაპარაკებები უცხოელ პარტნიორებთან და მათგან სამომავლო თანამშრომლობაზე შემოთავაზებები?
წელს КРАІЛ გახდა ევროპის სათამაშო რეგულატორების წევრი ფორუმი (GREF), რომელიც მოიცავს მარეგულირებლებს 30-ზე მეტი ქვეყნიდან. მსოფლიო ფორუმში გაწევრიანება კომისიას შესაძლებლობას აძლევს ონლაინ შეხვედრები ჩაატაროს უცხოური მარეგულირებლების უახლესი აქტივობების შესასწავლად. ამჟამად КРАІЛ -ს აქვს მუდმივი კომუნიკაცია რეგულატორებთან ლიტვის რესპუბლიკიდან, მალტიდან, იტალიიდან, ჰოლანდიიდან, ბელგიიდან, სინგაპური, ლატვიიდან და ესპანეთიდან.
7. როგორ ფიქრობთ, რამდენი დრო დასჭირდება ინდუსტრიის სრულ აღდგენას ომის დასრულებიდან და ზარალიდან რეალურ მოგებაზე გადასვლა?
რთული საკითხია, მაგრამ გვესმის, რომ ამას გარკვეული დრო დასჭირდება რომ ინდუსტრია სრულად აღდგეს.
8. როგორ ხედავთ სათამაშო ბიზნესის მომავალს კონტექსტში ომი და ომის დასრულების შემდეგ?
როგორც უკვე ვთქვი, ბიზნესმა ადაპტაცია დაიწყო, მაგალითად, რელოკაცია უფრო უსაფრთხო რეგიონებში. ლეგალური ონლაინ აზარტული თამაშების ბაზარი ასევე იზრდება, მაგრამ ღირს გავიხსენოთ, რომ ახლა ყველა სფეროსთვის რთული დროა. მე მხოლოდ ოპტიმისტურ მომავალს ვხედავ. განსაკუთრებით გადამწყვეტი ნაბიჯების გათვალისწინებით; უკრაინის ევროკავშირში მიღებისა და უკრაინისადმი უფრო ღია დამოკიდებულებით მსოფლიო საზოგადოებისგან. ეს საშუალებას მოგვცემს გავეცნოთ აზარტული თამაშების სახელმწიფო რეგულირების საუკეთესო გლობალური პრაქტიკას და გამოვიყენოთ ისინი უკრაინაში.
9. ფიქრობთ თუ არა დამატებით ცვლილებებზე და შეღავათებზე სათამაშო სექტორში?
ჩვენ გვჯერა, რომ უკრაინა გახდება მიმზიდველი და საიმედო სათამაშო ცენტრი ინვესტიციისთვის. КРАІЛ- ი მუშაობს  კანონმდებლობის გაუმჯობესებაზე საუკეთესო გლობალური მოდელების გათვალისწინებით. КРАІЛ-ი  მუდმივად აკონტროლებს აზარტული თამაშების ორგანიზატორების საქმიანობას ბაზრის მიერ მოთხოვნილ ცვლილებებზე სწრაფი რეაგირების მიზნით. ასე რომ, სამართლებრივი, ეკონომიკური, სოციალური და ორგანიზაციული გაუმჯობესების მიზნით КРАІЛ- ი მუშაობს კანონპროექტზე გარკვეული ცვლილებების შეტანის მიზნით, რაც გააუმჯობესებს უკრაინის ბაზრის მდგომარეობას და წაახალისებს ინვესტორებს შემოვიდნენ და ფული ჩადონ ჩვენი ქვეყნის განვითარებაში.
10. გეგმავთ უცხოელი სპეციალისტების მოწვევას კონსულტაციებისთვის, მათ შორის საქართველოდან, რათა ომის დასრულების შემდეგ ინდუსტრიამ მარტივად შეძლოს აღდგენა?
ამჟამად ჩვენს ქვეყანაში მიმდინარეობს აქტიური საომარი მოქმედებები, განგაშისა და დაბომბვის გამო სირთულეები და საშიშროების ფაქტორები ჯერ კიდევ საჭიროა მხედველობაში მივიღოთ. ასე რომ, ამჟამად ვთანამშრომლობთ უცხოელ კოლეგებთან ონლაინ და ვიმედოვნებთ, რომ პერსონალური შეხვედრები განხორციელდება. КРАІЛ- ი  ყოველდღიურად უზიარებს და იღებს გამოცდილების უცხოურ მარეგულირებელ ორგანოებთან ონლაინ კონფერენციების ჩატარების გზით. ამიტომ, КРАІЛ- ი ახლა ღიაა ასეთი ფორმატით ითანამშრომლოს საქართველოს აზარტული თამაშების მარეგულირებელთან. აღსანიშნავია, რომ არ უნდა გვქონდეს სიტუაციის იოლად გამოსწორების იმედი, თუმცა, უცხოური სათამაშო სტრუქტურების ექსპერტული მხარდაჭერით, ეს გზა უფრო ეფექტური იქნება.
11. საქართველოში აზარტული თამაშები ლეგალური გახდა 2005 წელს. წლების განმავლობაში საკანონმდებლო მოდელი იხვეწებოდა და უმჯობესდებოდა. აღნიშნული საკანონმდებლო ჩარჩო ძალიან წარმატებული იყო  სათამაშო ბიზნესისთვის და უცხოელი ინვესტორებისთვის მიმზიდველი (სანამ რადიკალური ცვლილები არ შევიდა აღნიშნულ კანონმდებლობაში). ხომ არ გეგმავთ საქართველოს 2021 წლამდე არსებული მოდელის გამოყენებას და ჩვენთან მჭიდრო თანამშრომლობას, რათა გააუმჯობესოთ საკანონმდებლო ბაზა და შესაბამისად ბიზნეს გარემო?
КРАІЛ- ი  სწავლობს იმ ქვეყნების გამოცდილებას, რომლებშიც აზარტული თამაშები და ლატარიები უკვე დიდი ხანია ლეგალურია და სწავლობს მათ მარეგულირებელ და სამართლებრივ აქტებს. ჩვენ ასევე ვგეგმავთ გავეცნოთ საქართველოს კანონმდებლობას უფრო დეტალურად.
12. გეგმავთ თუ არა  საქართველოს სათამაშო ბიზნესის ასოციაციასთან, ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლებთან თანამშრომლობას არსებული გამოცდილების გაზიარების მიზნით?
ამჟამად КРАІЛ--ს აქვს  საერთაშორისო ბაზარზე თანამშრომლობის გამოცდილება აზარტული თამაშებისა და ლატარიების სახელმწიფო მარეგულირებლებთან. მოხარული ვიქნებით მივიღოთ  და გავიზიაროთ თქვენი ის გამოცდილება, რომელიც მიიღეთ მას მერე რაც ლეგალური გახდა საქართველოში აზარტული თამაშები. თქვენთან თანამშრომლობა ნამდვილად სასარგებლო იქნება უკრაინის სათამაშო სფეროს განვითარებისთვის.

Head of CRGL Ivan Rudy about the gambling industry of Ukraine in the conditions of war
On February 24, Russia invaded the territory of sovereign Ukraine and launched hostilities, which to this day. During this time all business sectors in Ukraine were severely affected and the gambling industry was no exception. Especially against the background when gambling became legal in the country 2 years ago. The President of Ukraine Volodymyr Zelensky has legalized gambling, which previously existed illegally.
On July 14, 2020, the Verkhovna Rada of Ukraine voted to legalize online gambling and casinos in the country. The new legislation legalizes gambling in casinos and online casinos, as well as bookmaking, lottery and other gambling businesses.
Consequently the business which was now developing and everyone had high expectations was particularly affected.
The Georgian Gambling Business Association spoke with the head of the Ukrainian Gambling and Lottery Regulatory Commission CRGL Ivan Rudyi
about the current situation in Ukraine during the war and future prospects.
Despite the difficult situation in Ukraine, there are growing calls for the reopening and support of the country's economy. In particular, CRGL called on Ukrainian businesses to return to work.
1. How expedient do you think it is to renew the work and are the employees in the sector ready to return to work?
I believe that today, more than ever, it is important to support the economy of Ukraine. And the gambling market has really already started resuming its work.This is evidenced by the resumption of land gambling establishments in regions where the threat of Russian military aggression is low.   But I would like to emphasize that this should be done in compliance with all safety measures, as people's lives and health depend on it.
2. What is the current business environment like, how many operators are left in the market, how do they continue to operate?
As a result of military aggression, a part of the territory of Ukraine is in the zone of active hostilities.This caused a real threat to the sovereignty of our state, the life of the civilian population, negatively affected the stability of economic development of Ukraine, and also contributed to the emergence of negative trends in the field of gambling business.
In particular, taking into account the fact that human life is the highest value in the modern world, organizers of gambling games whose gambling establishments were in the zone of active hostilities were forced to suspend their activities and close gambling establishments in order to save the lives of their employees.
But I need to point out that the online market of gambling and lotteries almost did not stop its work, and land-based gambling establishments are already partially relocated to safer regions. Now the Commission for Regulation of Gambling and Lotteries (CRGL) is in constant feedback: correspondence and cooperation on organizational and current issues are carried out. For example, regarding possible violations of the rights of players, changes in the founding documents, stopping and resuming work, moving gaming equipment, making payments for licenses and providing clarifications on other issues.
It can be said that the business environment of gambling in Ukraine works in extremely difficult conditions, but at the same time it shows positive dynamics in view of reception of payment for licenses. So, over 770.34 million hryvnias have already been received in half a year.That is, we are confidently moving towards fulfilling of the annual plan.
As of today, 35 gambling organizers have licenses for the right to conduct activities in the field of gambling in Ukraine.
Since the beginning of the military aggression in Ukraine, 15 companies that worked offline reported the temporary suspension of gambling establishments.And the total number of casinos and arcades with slot machines, which had to be temporarily closed, was 45 out of 61 gambling establishments that functioned before the start of the military aggression.
Currently, having assessed the potential risks of the gambling business functioning in the conditions of martial law, taking into account the economic situation in the country, the gambling business is working out possible ways out of the economic crisis and is gradually recovering.
Starting from April, five organizers of gambling games announced the resumption of activities of eight gambling establishments. Regarding relocation, three gambling operators have opened a corresponding number (3) of new establishments in safe regions.
At this time, 11 out of 19 organizers of gambling games, which conduct their activities in land-based gambling establishments, continue to work.Others temporarily closed all their gambling establishments.
And out of 17 organizers of gambling games that conduct their activities online,only one organizer announced the termination of their activities.
Therefore, at the beginning of July, 27 out of 35 organizers of gambling games,which have licenses, continue their activities.This fact indicates the resume of work of the business operations, which is a direct support of the economy of Ukraine. Because every receipt from the license fee is a contribution to the victory and reconstruction of the country.
3. Do physical casinos operate in Ukraine or can only people play online?
Of course, the majority of land-based gambling establishments are closed,these are mostly those located in «hot» regions where thieves are active in hostilities.However, there are a number of land-based casinos and arcades of slot machines that have not  stopped their work.
There are a total of eight licensed casinos in Ukraine.As of July 1, according to the organizers of the gambling games, the activities of six casinos have been suspended, and no information has been received regarding the other two.
4. Are there any statistics on the real economic losses of the last three months in the industry?
Currently, it is difficult to estimate the losses of the economy.   We can only talk about the amount of funds that were not paid on time by the organizers of some games for the use of gambling licenses.But mostly these are land establishments that closed on February 24 due to force majeure circumstances caused by the war.
5. What kind of concessions did you make with business operators and did the easing of regulations have a real effect on the economy?
It is worth noting that the Government introduced a moratorium on inspections during war time in almost all industries, and the field of gambling is not an exception. But the pause in inspections does not mean that we do not analyze the activities of gambling organizers and do not accumulate information that has to be checked after the end of the war. Secondly, we are actively working on legislative changes that will solve a number of issues, which in particular were initiated by the market entities themselves, such as deregulation, provision of the possibility of suspension (restoration) of the license and exemption from responsibility for non-payment of annual fees.
Since the beginning of the full-scale war in Ukraine, the CRGL received numerous appeals and requests from licensees regarding the conduct of activities under martial law.In particular, the suspension of activities, the release of licensees from liability for non-payment or late paymentof the license fee due to the occurrence of force majeure circumstances due to Russia's military aggression, the postponement of the payment of license fee after the termination or cancellation of martial law, etc.
I would like to note that such appeals from participants of the gambling market enable the Commission to identify problematic issues.The CRGL, having worked out the problematic aspects of gambling market participants, takes all the necessary measures within its powers to resolve problematic issues and support organizers in martial law conditions.
Yes, today one of the most priority initiatives of the Government is the introduction of measures to support business and deregulate economic activity during the period of martial law in Ukraine.This is also the provision off avorable business conditions for the post-war recovery of national economy and the reconstruction of Ukraine's infrastructure.The CRGL also joins such activities with its own proposals for the Business Support and Deregulation Plan.
At the initiative of the CRGL, the specified Plan included the issue of the draft Law of Ukraine «On the Peculiarities of Implementation of State Regulation in the Sphere of Organization and Conduct of Gambling Games and in the Lottery Sphere during the Legal Regime of Martial(Emergency)State».
Thanks to the development of this draft, problematic issues that arise during licensing in the field of organizing and conducting gambling, as well as in the lottery field during the period of martial law, will be resolved.
Thus,gambling market participants and state bodies will cooperate more efficiently and quickly in unpredictable conditions.
6. Do you have negotiations with foreign partners and offers for future cooperation from them?
This year, the CRGL became a member of the European Gaming Regulators Forum (GREF), which includes regulators from more than 30 countries of the world. Membership in the forum gives the Commission the opportunity to join online meetings in order to study the latest developments of foreign regulators. Currently, the CRGL has established permanent communication with the regulators from the Republic of Lithuania, Malta, Italy, Holland, Belgium, Singapore, Latvia and Spain.
7. How long do you think it will take for the industry to fully recover from the end of the war and move from losses to real profits?
The issue is a complex question, but we understand that it will take some time for the industry to recover fully.
8. How do you see the future of the gambling business in the context of the war and after the end of the war?
As I already said, business has begun to adapt, for example, it is relocating to safer regions.The legal online gambling market is also growing.But it is worth remembering that now it is difficult for all spheres.
I see only an optimistic future.Especially in view of the decisive steps towards the acceptance of Ukraine into the EU and the more open attitude of the world community towards everything Ukrainian. This will allow us to familiarize ourselves with the best global practices of state regulation of gambling and apply them in Ukraine.
9. Are you thinking about additional changes and benefits in the gaming sector?
We believe that Ukraine will become an attractive and reliable gambling hub for investment. Because, the CRGL is working on improving our legislation,taking into account the best global models.
The CRGL constantly monitors the activities of gambling organizers,  with the aim of prompt response to changes required by the market.
So, in order to improve the legal,economic,social and organizational conditions for the functioning of gambling games, the CRGL is additionally working on the draft Law of Ukraine «On Amendments to Certain Laws of Ukraine Regarding the Improvement of Legal Regulation of Activities on the Gambling Market» which, among other things, provides the reduction of the list of documents that are submitted for obtaining a license and other changes.
10. Do you plan to invite foreign specialists for consultations, including from Georgia, so that the industry can easily recover after the end of the war?
Currently, active hostilities are taking place in our country,and logistical difficulties and danger factors due to alarms and shelling still need to be taken into account. So for now we are cooperating with foreign colleagues online and we hope that personal meetings will be realized.
The CRGL practices the exchange of experience with foreign regulators through holding online conferences.Therefore, the CRGL is now open to such a format of cooperation with the Georgian Gambling Regulator.
It is worth saying that we should not count on an easy recovery, however, with the expert support of colleagues from foreign gambling structures,this path will be more efficient and effective.
11. Gambling became legal in Georgia in 2005. Over the years, the legislative model has been refined and improved. This legal framework was very successful for the gambling business and attractive to foreign investors (until radical changes were made to this legislation). Do you plan to use the existing model of Georgia until 2021 and work closely with us to improve the legal framework and, consequently, the business environment?
The CRGL studies the international experience of countries in which gambling and lotteries have been legal for a long time, and adopts it during writing their regulatory and legal acts.We also plan to familiarize ourselves with the legislation of Georgia in more detail.
12. Do you plan to cooperate with the Georgian Gambling Business Association, representatives of the business sector to share existing experiences?
Currently, the CRGL only has experience of cooperation with international state regulators of gambling and lotteries.We will be glad to adopt your experience,which you have gained during the operation of the legal gambling market, it will be useful for the development of the gambling sphere.