რა მდგომარეობაა რეგიონში ონლაინ მომგებიანი თამაშების მიმართულებით?
Tert.am-მა ჩაატარა კვლევა რომელიც მოიცავს საქართველოს, ირანის ისლამური რესპუბლიკის,  თურქეთისა და სომხეთის ბაზრების შედარებას რეგიონში ონლაინ მომგებიანი თამაშების მიმართულებით.
საქართველო
სექტორთან დაკავშირებული ბოლო საკანონმდებლო ცვლილება საქართველოში 2024 წლის ივნისში განხორციელდა. ბოლო ცვლილებებმა ონლაინ თამაშების ოპერატორებს, საქართველოს ბაზარზე ახალი ონლაინ თამაშების ოპერატორების მოზიდვის მიზნით უცხოელი მომხმარებლებისგან ფსონების მიღების საშუალება მისცა. მთავრობამ ასევე გადაწყვიტა კომპანიებისთვის, რომლებიც უცხოელ მომხმარებლებზე იმუშავებენ უფრო ხელსაყრელი საგადასახადო პირობების შექმნა, რაც დადებითად აისახება არსებულ ოპერატორებზეც.
საქართველოს სათამაშო ბიზნესის ასოციაციის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა გიორგი მამულაიშვილმა Tert.am-თან საუბარში აღნიშნა, რომ აღნიშნული ცვლილებები ასევე დადებითად აისახება ბიუჯეტის შემოსავლებზე, ახალ ინვესტიციებზე და ზოგადად, საქართველოს სათამაშო ბაზარზე.
„საქართველოში 25 წლიდან ყველა მოქალაქეს აქვს თამაშის უფლება გარდა იმ შემთხვევისა, როდესაც ადამიანი იმყოფება სახელმწიფოს მზრუნველობის ქვეშ და სახელმწიფოს მიერ არ არის უზრუნველყოფილი სამსახურით, ანუ იღებს შემწეობას და არ არის საჯარო მოხელე . “- განაცხადა გიორგი მამულაიშვილმა
მან ასევე აღნიშნა, რომ გამოცდილებამ გვაჩვენა თუ როგორ განვითარდა მოვლენები და  რაც უფრო მეტი არალეგალური ოპერატორი არის ბაზარზე, მით უფრო მეტი არასრულწლოვანი მიიღებს მონაწილეობას ონლაინ თამაშებში. ხოლო ლეგალურ ოპერატორებთან ეს პროცესი კონტროლირებულია და საჭიროა ლეგალური ოპერატორების განვითარების ხელშეწყობა.
იმ შემთხვევაში, როდესაც არალეგალური ოპერატორები ბაზარზე გააქტიურდებიან, ისინი ნაკლებად ითვალისწინებენ ასაკობრივი შეზღუდვების, უსაფრთხოების და პასუხისმგებლიანი თამაშების სტანდარტებს. ამგვარი სიტუაციები არამხოლოდ არასრულწლოვანთა მიერ არაკეთილსინდისიერი ქცევის ზრდას უწყობს ხელს, არამედ ზრდის რისკს, რომ ბავშვები და მოზარდები იქნებიან არალეგალური ონლაინ თამაშების გავლენის ქვეშ.
ბაზარზე ლეგალური ოპერატორების არსებობა, თავის მხრივ, უზრუნველყოფს მკაცრ კონტროლსა და რეგულაციებს, რომლებიც მიმართულია ასაკობრივი შეზღუდვების დაცვასა და მომხმარებელთა უსაფრთხოების უზრუნველყოფაზე. ლეგალური ოპერატორები პასუხისმგებლობით ხვდებიან თამაშების რეგულაციის და პასუხისმგებელიანი სათამაშო პროგრამების აუცილებლობას, რაც თავის მხრივ უზრუნველყოფს უკეთესი და უსაფრთხო გარემოს მომხმარებლებისთვის.
ლეგალური ოპერატორების განვითარება და არალეგალური ოპერატორების საქმიანობისთვის ხელის შეშლა გააუმჯობესებს ბაზრის რეპუტაციას და უზრუნველყოფს საზოგადოებრივი კეთილდღეობის დაცვას, განსაკუთრებით არასრულწლოვანთა მიმართ.
„შეზღუდვები ყოველთვის უარყოფითად მოქმედებს ნებისმიერ ბიზნესზე, განსაკუთრებით ლეგალურზე. საქართველოში კი აზარტული თამაშები ლეგალურია. შეიქმნა ახალი არალეგალური ვებსაიტები, რომლებიც ახალი აკრძალვების გვერდის ავლაზეა ორიენტირებული. მსოფლიოში ონალინ თამაშბის აკრძალვის უამრავი მაგალითია. მაგალითია, რომელიც ცუდათ აისახა სოციალურ ფონზე და სახელმწიფოზე.  აზარტული თამაშების მთლიანი ბაზრის დაახლოებით 15-18% ახალ არალეგალურ ბაზარს წარმოადგენს, რაც, რა თქმა უნდა, სამწუხაროა. ხშირად ვამბობ, რომ სჯობს ლეგალური, კონტროლირებადი ბაზარი გქონდეს, ვიდრე არალეგალური და უკონტროლო“, - აღნიშნა მამულაიშვილმა.
მისი თქმით, საქართველოში არსებობს რამდენიმე საზედამხედველო ორგანო, რომლებიც ოპერატორების მუშაობის შესახებ უშუალოდ იღებენ ინფორმაციას. საკანონმდებლო ბაზა ძალიან კარგად არის ადაპტირებული ბიზნესის, სახელმწიფოსა და საზოგადოების საჭიროებებზე და გარდა გარკვეული აკრძალვებისა,  საქართველოს აქვს ერთ-ერთი საუკეთესო ადაპტირებული საკანონმდებლო ბაზა. სათამაშო ბიზნესის სფეროში არსებული კანონმდებლობა, მიუხედავად აკრძალვებისა, საქართველო კვლავ ითვლება ლიდერად სათამაშო ბიზნესში რეგიონის მასშტაბით და პოსტსაბჭოთა ქვეყნებს შორის.
ირანი
ირანში განსვავებული სიტუაციაა. ირანის ისლამურ რესპუბლიკაში ფსონების დადება მკაცრად აკრძალულია. აზარტული თამაშების მოყვარული ირანის მოქალაქეები ფსონებს საზღვარგარეთ დებენ, თუმცა ესეც რისკის შემცვლელია. მოთამაშეებს 6-თვიანი პატიმრობა ემუქრებათ. თეირანის სოციალური კეთილდღეობისა და რეაბილიტაციის მეცნიერებათა უნივერსიტეტიდან ფაჰიმე საიედი აღნიშნავს, რომ ბოლო კვლევების თანახმად, აზარტული თამაშები პოპულარულია ირანში ინტერნეტის მომხმარებელთა 8-9 %-ში და მოთამაშეთა 25% ქალია. ფაჰიმემ ასევე თქვა, რომ არიან ადამიანები, რომლებიც საკუთარ სახლში ან მაღაზიაში უკანონოდ იღებენ ფსონებს, რაც ასევე ისჯება პატიმრობით.
თურქეთი
თურქეთში სათამაშო ბიზნესის ინდუსტრია მკაცრად რეგულირდება და ფსონების დადება ძირითადად აკრძალულია. IT უსაფრთხოების სპეციალისტის, ბილიგიმ ბერგეს თქმით, სწორედ ამიტომ არის ამ ქვეყანაში საკმაოდ ბევრი შავი მარკეტინგი - არალეგალური აზარტული თამაშების საიტები. მეტიც, აქ იმართება არალეგალური ღონისძიებები და დიდი ოფლაინ შეჯიბრებები და შეკრებები. ექსპერტი აღნიშნავს, რომ თურქები ხშირად იყენებენ VPN გადართვის სერვისს და მისამართის შეცვლით მათ თავისუფლი წვდომა აქვთ კანონით შეზღუდულ ვებგვერდებზე.
თურქეთში ლეგალური ლიცენზიის გარეშე თამაშები და ფსონების დადება დანაშაულია, ლეგალური ფსონები კი მხოლოდ სახელმწიფო ლიცენზირებულ საიტებზე კეთდება, რომლებიც სულ რამოდენიმე ერთეულია.
სომხეთი
ეკონომისტმა არმენ გრიგორიანმა Tert.am-თან საუბარში სექტორზე მითითებით აღნიშნა, რომ მოგების ორი მიდგომა არსებობს:
ა) მოეპყარით მას, როგორც ბიზნესს და ბ) შეაფასეთ მისი სოციალური შედეგები.
„ინტერნეტ თამაშებში მონაწილეობის შეზღუდვა გამიზნული უნდა იყოს, რათა არ დაიტვირთონ თამაშზე დამოკიდებული ადამიანების ოჯახები. მოქალაქის შეზღუდვები უნდა განისაზღვროს სასამართლოს კანონიერად სავალდებულო. ამჟამად სახელმწიფო და კერძო სექტორი აქტიურად მუშაობენ საკანონმდებლო სფეროს სწორი რეგულირების მიმართულებით. მაგალითად, მიმდინარე წლის 20 მარტს RA-ში განხორციელდა საკანონმდებლო ცვლილებები, რომლის მიხედვითაც თამაშების მომწყობი კომპანიების ფინანსური ანგარიშები სავალდებულო აუდიტს უნდა დაექვემდებაროს“, - ამბობს ეკონომისტი.
ამასთან დაკავშირებით Tert.am-მა წერილობითი მოთხოვნაც გაუგზავნა SRC-ს, რათა გაერკვია, თუ რამდენი გადასახადი გადაიხადეს ონლაინ ტოტალიზატორებმა 2024 წლის პირველ ნახევარში.
PEK-დან გავრცელდა ინფორმაცია, რომ 2024 წლის პირველ ექვს თვეში სახელმწიფო ბიუჯეტში უკვე გადახდილია 18 122 274 151 დრამი RA-ში ონლაინ ტოტალიზატორის მოწყობის საქმიანობით დაკავებული გადასახადის გადამხდელების მიერ.
საქართველოს გამოცდილებაზე დაყრდნობით, სადაც სახელმწიფო შემწეობის მიმღებ სოციალურად დაუცველ პირებს თამაში ეკრძალებათ, გრიგორიანმა აღნიშნა, რომ  სახელმწიფო, თემის, ძალოვანი სტრუქტურების თანამშრომლების, პენსიონერების, სტუდენტების წვდომა სათამაშო სივრცეებსა და ინტერნეტ პლატფორმებზე უნდა აიკრძალოს.
ბევრი რეგიონალური ექსპერტი თანხმდება იმაზე, რომ ონლაინ თამაშების სფერო უნდა დარეგულირდეს, მაგრამ აკრძალული ბაზრის არსებობას სახელმწიფოსა და საზოგადოებისთვის უარყოფითი შედეგი მოაქვს. პირველ რიგში, აქტიურდება არალეგალური ფსონების საიტები, რომელთა მონიტორინგიც არ მიმდინარეობს. შესაბამისად, არასანდო სერვისებს ახორციელებენ. ასევე, მიზნად ისახავს არასრულწლოვანთა და დაუცველ ჯგუფების აუდიტორიაზე გასვლას. მეორეც, ეს კომპანიები აბსოლუტურად არაფერს იხდიან სახელმწიფო ბიუჯეტში, შესაბამისად ისინი არა მხოლოდ საფრთხეს უქმნიან საზოგადოებას, არამედ დიდ ზიანს აყენებენ სახელმწიფოს, რადგან ისინი არ იხდიან გადასახადებს.

Online winning games. what is the picture in the region?
Tert.am conducted a study related to the field of online winning games in the region, specifically looking at the markets of Georgia, the Islamic Republic of Iran, and Turkey and comparing them with the Armenian field.
Georgia
The last legislative changes related to the sector in Georgia took place in June 2024. Recent changes have enabled online gaming operators to accept bets from foreign users. In order to attract new online gaming operators to the Georgian market, the government has also decided to create more favorable tax conditions, which will have a positive effect on existing operators as well.
In a conversation with Tert.am, the head of the administration of the Georgian Gambling Association, Giorgi Mamulaishvili, noted that the aforementioned changes will also have a positive impact on budget revenues, new investments and, in general, the gambling market.
"In Georgia, from the age of 25, everyone is allowed to play, except for the cases when a person is under the care of the state and is not provided with a job by the state, that is, he receives an allowance," said our interlocutor.
Mamulaishvili noted that experience shows the following. the more illegal operators there are, the more minors are generally engaged in online gaming.
"Restrictions always have a negative impact on any business, especially legal ones. And gambling is legal in Georgia. New illegal websites have now been created that focus on circumventing the new bans. There are many examples in the world of how bans on online games have a negative impact on the market and the entire social background in general. About 15-18% of the total gambling market is the new illegal markets. It's unfortunate, of course. I often say that it is better to have a legal, controlled market than an illegal and uncontrolled one," he emphasized.
According to him, the supervision of the sector in Georgia is very good. "There are several supervisory bodies that directly receive information about the work of operators. The legislative base is very well adapted to the needs of business, state and society, and, except for some prohibitions, I would say that Georgia has one of the best legislations in the field of gaming business. Despite the bans, Georgia is still considered the leader in the gaming business in the region and among the post-Soviet countries," he noted.
Iran
The situation in Iran is different. Betting is strictly prohibited in the Islamic Republic of Iran. Lovers of gambling games spend their time on betting platforms operating outside Iran, but if found out, the players face up to 6 months in prison. Fahimeh Sayed of the University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences in Tehran notes that according to recent studies, gambling is popular among 8-9 percent of Internet users in Iran, with 25 percent of players being women.
Fahime also said that there are people who accept bets illegally in their home or shop, but if found out, they also face jail time.
Turkey
In Turkey, the industry is highly regulated, and betting is mostly prohibited. According to Biligim Berge, an IT security specialist in Turkey, this is why there is quite a lot of black marketing in this country - illegal gambling sites. Moreover, even illegal events and large offline competitions and gatherings are held here. The expert notes that Turks often use the VPN switching service and, changing their address, freely access websites restricted by law.
Betting and gaming without a legal license is a crime in Turkey, and legal betting is only done on state-licensed sites, of which there are a few.
Armenia
Online winning games are considered a form of entertainment under our law.
Economist Armen Grigoryan, referring to the sector in a conversation with Tert.am, noted that there are two approaches to winning games:
a) treat it like a business and b) assess its social implications.
"Restrictions on participation in Internet gaming should be targeted so that they do not burden the families of people who are addicted to gaming. Not that a citizen's restrictions should be defined by a legally binding judgment by the court, but it should not come to that. Now the state and the private sector are actively working towards correct regulation of the legislative field.
For example, on March 20 of this year, legislative changes were made in RA, according to which the financial reports of companies organizing games with winning must be subject to a mandatory audit," said the economist. In this regard, Tert.am also sent a written request to the SRC to find out how much tax the online totalizers paid during the first half of 2024.
It was reported from Pek that 18,122,274,151 drams have already been paid to the state budget in the first six months of 2024 by taxpayers engaged in the activities of organizing an online totalizer in RA.
Citing the experience of Georgia, where a person under care is prohibited from playing, Grigoryan noted that the access of state, community, power structures employees, pensioners, students to gambling halls and internet platforms should be prohibited in RA.
In summary, it can be said that many regional experts agree that the online gaming field should be regulated, but having a banned market brings several negative consequences for the state and society. First, illegal betting sites are activated, which are not monitored, therefore provide unreliable services, and also target minors and vulnerable groups. Secondly, these companies pay absolutely nothing to the state budget, therefore they not only pose a danger to society, but also cause great damage to the state in the form of uncollected taxes.