უკრაინის უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილება: ბრენდის გამოჩენა აზარტული თამაშების რეკლამად ითვლება
უკრაინის უზენაესმა სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება, რომლის თანახმადაც აზარტული თამაშების ოპერატორის ბრენდის ან სასაქონლო ნიშნის ხსენება უნდა ჩაითვალოს აზარტული თამაშების რეკლამად და, შესაბამისად, მასზე ვრცელდება ეროვნული სარეკლამო კანონმდებლობით დადგენილი შეზღუდვები. შედეგად, სასამართლომ მხარი დაუჭირა სახელმწიფო სააგენტო PlayCity-ის პოზიციას აზარტული თამაშების გარე რეკლამის შეზღუდვასთან დაკავშირებით.
რეგულატორმა უზენაესი სასამართლოსგან მხარდაჭერა მიიღო
საქმეზე № 320/33758/24, უკრაინის უზენაესმა სასამართლომ მხარი დაუჭირა სახელმწიფო სააგენტო PlayCity-ის პოზიციას გარე რეკლამის ფორმატებში აზარტული თამაშების რეკლამირების აკრძალვასთან დაკავშირებით.
სასამართლომ დაადგინა, რომ აზარტული თამაშების ოპერატორის ბრენდის სახელწოდების ან სასაქონლო ნიშნის გამოყენება უნდა განიხილებოდეს, როგორც აზარტული თამაშების მომსახურების რეკლამა. შესაბამისად, მსგავსი ინფორმაცია უნდა შეესაბამებოდეს უკრაინის კანონით („რეკლამის შესახებ“) დადგენილ შეზღუდვებს.
აღნიშნული განმარტება აზუსტებს, თუ როგორ უნდა დარეგულირდეს აზარტულ თამაშებთან ასოცირებული ბრენდების ხსენება საჯარო სარეკლამო სივრცეებში.
საქმის გარემოებები
საქმე აღიძრა 2024 წლის 18 აპრილს მიღებული მარეგულირებელი გადაწყვეტილების საფუძველზე, როდესაც უკრაინის აზარტული თამაშების ბაზრის რეგულატორმა მედიაკომპანია „Lux Radio Broadcasting Company“-ს ჯარიმა დააკისრა. სანქციის მიზეზი გახდა გარე რეკლამის განთავსება, რომელიც შეიცავდა აზარტულ თამაშებთან ასოცირებულ ბრენდს.
სამაუწყებლო კომპანიამ რეგულატორის გადაწყვეტილება სასამართლოში გაასაჩივრა. სააპელაციო და საკასაციო ეტაპებზე სახელმწიფოს ინტერესებს სააგენტო PlayCity წარმოადგენდა. საქმის განხილვის შემდეგ, უზენაესმა სასამართლომ დაადასტურა დაკისრებული ჯარიმის კანონიერება.
უზენაესი სასამართლოს სამართლებრივი პოზიცია
საკუთარ განჩინებაში სასამართლომ აღნიშნა, რომ ინფორმაცია აზარტული თამაშების ორგანიზატორის ბრენდის შესახებ, თავისი არსით, წარმოადგენს აზარტული თამაშების რეკლამას. შესაბამისად, მასზე ვრცელდება უკრაინის კანონით („რეკლამის შესახებ“) დადგენილი შეზღუდვები.
სასამართლომ ასევე დაასკვნა, რომ მსგავსი ინფორმაციის განთავსება გარე რეკლამის ფორმატებში არღვევს კანონის მოთხოვნებს. ამის საფუძველზე, სასამართლომ კანონიერად ცნო რეგულატორის მიერ ფინანსური სანქციების გამოყენება.
გავლენა უკრაინის ბაზარზე
აღნიშნული გადაწყვეტილება ქმნის პრეცედენტს უკრაინაში აზარტული თამაშების რეკლამირების რეგულაციების ინტერპრეტაციაში. გარე რეკლამაში აზარტული თამაშების ოპერატორის ბრენდის გამოყენების აზარტული თამაშების სერვისების რეკლამასთან აშკარა გაიგივებით, გადაწყვეტილება აწესებს ერთიან სტანდარტს მსგავსი საქმეების განხილვისთვის.
PlayCity-ის განცხადებით, სააგენტო გააგრძელებს აზარტული თამაშების სექტორში სარეკლამო კანონმდებლობის დაცვის მონიტორინგს სასამართლოს მიერ დაფიქსირებული პოზიციის შესაბამისად. სასამართლოს ეს გადაწყვეტილება მედიაკომპანიებსა და ლიცენზირებულ ოპერატორებს აძლევს მკაფიო სახელმძღვანელოს საჯარო სარეკლამო სივრცეებში აზარტული თამაშების ბრენდების დასაშვებ ხილვადობასთან დაკავშირებით.

The Supreme Court of Ukraine has ruled that mentioning the brand or trademark of a gambling operator should be considered gambling advertising and therefore falls under the restrictions established by national advertising legislation. As a result, the court supported the position of the state agency PlayCity regarding limitations on outdoor advertising for gambling.
Regulator Receives Support from the Supreme Court
In case No. 320/33758/24, the Supreme Court of Ukraine backed the stance of the state agency PlayCity regarding the prohibition of gambling advertising in outdoor media formats.
The court determined that the use of a gambling operator’s brand name or trademark should be regarded as advertising of gambling services. Accordingly, such information must comply with the restrictions established by the Law of Ukraine “On Advertising”.
This interpretation clarifies how references to brands associated with gambling should be regulated in public advertising spaces.
Background of the Case
The case was initiated following a regulatory decision on April 18, 2024, when Ukraine’s gambling market regulator imposed a fine on the media company Lux Radio Broadcasting Company for placing outdoor advertising that mentioned a brand associated with gambling.
The broadcasting company challenged the regulator’s decision in court. During the appeal and cassation stages, the interests of the state were represented by the PlayCity agency. Following the review, the Supreme Court confirmed the legality of the fine.
Legal Position of the Supreme Court
In its ruling, the court noted that information about the brand of a gambling organizer effectively constitutes gambling advertising. Therefore, it is subject to the restrictions set out in the Law of Ukraine “On Advertising”.
The court also concluded that placing such information in outdoor advertising formats violates the requirements of the law. On this basis, it recognized the regulator’s application of financial sanctions as lawful.
Implications for the Ukrainian Market
The decision establishes a precedent in the interpretation of gambling advertising regulations in Ukraine. By explicitly equating the use of a gambling operator’s brand in outdoor advertising with the advertising of gambling services, the ruling sets a unified standard for reviewing similar cases.
According to PlayCity, the agency will continue to monitor compliance with advertising legislation in the gambling sector in line with the court’s position. The court decision provides media companies and licensed operators with clear guidance on the permissible visibility of gambling brands in public advertising spaces.