კრიმინალის ზრდის საფრთხეს ვხედავ, ეს რეგულაციები შარია - ლევან ღვინიანიძე
ონლაინ სათამაშო ბიზნესი მიმართ დაწესებული რეგულაციების შესახებ საზოგადოებაში განხილვის სერია არ წყდება. თემას სხვადასხვა არხზე სხვადასხვა გადაცემაში განიხილავენ. ამჯერად ტელეკომპანია ფორმულას ეთერში, მარკეტინგის სპეციალისტმა ლევან ღვინიანიძემ ისაუბრა.
მარკეტინგის სპეციალისტმა და სააგენტო 11-ის დამფუძნებელმა აქცენტი შეზღუდვების შემდეგ, კრიმინალის პოტენციურ ზრდაზე გააკეთა და ყურადღება ონლაინ სათამაშო ბიზნესისისთვის დაწსებული რეგულაციების ნეგატიურ როლზე გაამახვილა.
„საერთოდ არ გვქონდა ადრე ინტერნეტი, იყო მაშინაც გემბლინგი და იყო ბევრად კრიმინალური ვიდრე არის დღეს. დღეს საქმე გვაქვს შემდგარ ბრენდებთან, ეს ბრენდები მთელს მსოფლიოში ახდენენ კომუნიკაციას. სუპერ სთარები ჰყავთ ვარსკვლავებად. ტიპები ჩამოდიან, შემდგარი ბრენდები არიან, ელ კლასიკოზე ქართული ბრენდის რეკლამა შეიძლება ნახო, არსებული ბრენდები არიან და მათი საქმიანობა გაცილებით ადვილად საკონტროლებელია, ვიდრე მაზავშიკების, ნიქნეიმებით ცნობილი მაზავშიკების.
მაზავშიკთან ადამიანი აგებს იმ ფულს, რომელიც არ აქვს და მერე ამ ფულის მოსაპოვებლად რას აკეთებს ცალკე საქმეა. და გვახსოვს, ხდებოდა ეგეთი ამბები. არ იყო მაშინ არც ინტერნეტი, არც ვიპიენი (კომპიუტერული პროგრამა, რომლითაც აიპი მისამართის შეცვლაა შესაძლებელი), იყო გემბლინგი, იყო მაზავშიკი და ჩალიჩობდი მერე ამ ფულის მიტანას. ეს არის ყველაზე დიდი საფრთხე, რაც შეიძლება ამან მოიტანოს, სულ რომ გადაჭამოს ის (ინტერნეტის) კაბელი და ვიპიენს რაღაცა მოუხერხონ, შარია!“.
ლევანმა რეგულაციაზე სარეკლამო ბაზართან მიმართებაშიც ისაუბრა. მისი აზრითაც, მედია სივრცეში, თავისუფალი მედია საშუალებებისთვის მიცემული თანხები არის ერთ-ერთი მთავარი მიზეზი, რის გამოც სათამაშო ბიზნესს შეზღუდვებს უწესებენ.
„სარეკლამო ბაზრისთვის, 2020 წელს დაახლოებით 40 მილიონი იყო ტელევიზიებში გემბლინგიდან სარეკლამო დანიშნულებით იყო შემოსული. აქედან დიდი წილი მოდიოდა ოპოზიციურ მედიაზე, რაც ალბათ გახდა ძირეული მიზეზი ამ გადაწყვეტილების. თან ყველაზე ცუდი ის არის, რომ მავნებლობა ზრუნვის სახელითაა შეფუთული. თან ეს იმ ადამიანების მიერ, ვინც ერთ-ერთს პირველს რასაც კრძალავდნენ იყო ბუსუსებიანი პრეზერვატივები. ის აკრძალვა თავის თავში ასეთ საფრთხეს არ შეიცავს, როგორსაც ახლანდელი რეგულაციები.
ამას გარდა, მაგალითად ევროპული ფილმი არ მოიძებნება ინგლისურად და სამწუხაროდ გიწევს უყურო რუსულად, ასეთ დროს ფილმში ჩაინტეგრირებული რუსული ბეთის რეკლამა გიხტება.
ასევე სარეკლამო ბაზარზე, როცა აკეთებ რეკლამას, აკეთებ ორნაირი ფექშოთით, ერთი არის სხვა მედიისთვის, მეორე არის საზოგადოებრივი მაუწყებლისთვის. ყოველთვის მოიძებნება ისეთი ხვრელი, რომლის მეშვეობითაც საზოგადოებრივზე ბეთის რეკლამას გაიტან, ბეთის მაგივრად ბოლოში დააწერ სპორტს, ოდნავ შეცვლი სლოგანს და ეგ არის“.
მარკეტინგის სპეციალისტი ასევე შეეხო საკითხს, რომელიც მწვავედ დგას დღეს საქართველოს რეალობაში. ამ ინიციატივის მოწინააღმდეგეთა წინააღმდეგ ამუშავებული ე.წ ტროლების მექანიზმი, რომლებიც სოციალური მედიის სხვადასხვა გვერდებსა და ჯგუფებში აქტიურად აკომენტარებენ და ცდილობენ საზოგადოებრივი აზრის ფორმირებას.
„და ახლა არის კლასიკური ტროლური ნარატივი გააქტიურებული. მაგალითად შეესევიან ბანკირს და ამბობენ - სახლები წაგვართვა. ეხლაც ეს ტროლური ნარატივია, ოღონდ ტროლაობს უკვე ხელისუფლება.
საქართველოს ჩემპიონატში, 5 გუნდის სატიტულო სპონსორი არის ბეთი. ბათუმში არსებული სტადიონი ატარებს ერთ-ერთი დიდი და წარმატებული ბრენდის სახელს. ეს ყველაფერი იყო ხელისუფლების ხელდასმით. რადგან ძირითადი სპორტული ფედერაციების პრეზიდენტები არიან მოქმედი პარლამენტარები. ეგეთი რაღაც ადრეც იშვიათობა იყო. ეგეთი სიტუაციაში ვართ.
იმას ვეთანხმები, რომ კინოში საბავშვო სეანსზე პოპკორნზე ან მულტფილმის დროს, შუაში მარწყვების (სლოტ თამაშის) რეკლამა არ უნდა ხტებოდეს, მაგრამ მაგას სჭირდება გეგმაზომიერი, ნაბიჯ-ნაბიჯ მუშაობა და რეგულაციები. მაგას სჭირდება შრომა“.
ონლაინ სათამაშო ბიზნესისთვის შეზღუდვების დაწესების 8-კანონიანი პაკეტი საქართველოს პარლამენტმა პირველი და მეორე მოსმენით უკვე მიიღო.

I see the danger of criminal growth, these regulations are captious - Levan Gvinianidze
The series of public discussions about the regulations imposed on the online gambling business does not stop. The topic is discussed in different programs on different channels. This time, marketing specialist Levan Gvinianidze spoke on Formula TV.
The marketing specialist and founder of Agency 11 focused on the potential increase in crime following the restrictions and the negative role of regulations for the online gaming business.
"Before we didn't have the Internet at all, there was gambling back then and it was much more criminal than it is today. Today we are dealing with established brands, these brands are communicating around the world. They have superstars as stars. The types arrive, they are established brands, you can see Georgian brand advertising on El Clasico, they are existing brands, and their activities are much easier to control than Mazavshiki, Mazavshiki known by their nicknames.
With Mazavshik, a person loses money that he does not have, and then what he does to earn this money is a separate matter. And we remember that such news happened. There was no Internet, no Vipien (a computer program that can be used to change the IP address) then, there was gambling, there was gambling, and then you tried to bring this money. This is the biggest threat it can bring, if it eats that (internet) cable and something happens to VIP, Sharia!”.
Levan also spoke about the regulation in relation to the advertising market. According to him, in the media space, the money given to free media is one of the main reasons why restrictions are imposed on the gaming business.
"For the advertising market, in 2020, there were approximately 40 million televisions with advertising from gambling. A large share of this came from the opposition media, which probably became the root cause of this decision. And the worst thing is that harm is wrapped in the name of care. And this by people who were one of the first to ban condoms with blisters. That ban does not contain such a threat as the current regulations.
In addition, for example, a European movie is not available in English, and unfortunately you have to watch it in Russian, in such a case, the Russian Beth advertisement integrated into the movie jumps out at you.
Also in the advertising market, when you advertise, you do it with two types of face shots, one is for other media, the other is for the public broadcaster. There will always be a loophole through which you can advertise Beth on the public, write sports at the bottom instead of Beth, change the slogan a little, and that's it."
The marketing specialist also touched on the issue, which is acute in the reality of Georgia today. The mechanism of the so-called trolls developed against the opponents of this initiative, who actively comment on various social media pages and groups and try to shape public opinion.
“And now there's a classic troll narrative set in motion. For example, they attack the banker and say - the houses were taken from us. Even now this is a troll narrative, but the government is already trolling.
In the championship of Georgia, the title sponsor of 5 teams is Beth. The stadium in Batumi bears the name of one of the big and successful brands. All this was ordered by the government. Because the presidents of the main sports federations are acting parliamentarians. Something like that was a rarity before. We are in such a situation.
I agree that a strawberry (slot game) ad shouldn't jump in the middle of a children's popcorn or cartoon movie at the cinema, but it needs planning, step-by-step work and regulations. It needs work."
The Parliament of Georgia has already adopted the 8-law package of restrictions for online gaming business in the first and second reading.