1–ლი მარტიდან სათამაშო ბიზნესი შემოსავლის 20-25%–ს დაკარგავს და 3500-დან 5000–მდე თანაშმრომელს დაითხოვს
23 თებ, 2022
პირველი მარტიდან საქართველოში აზარტული თამაშებისთვის ახალი რეგულაციები ამოქმედდება. თუ როგორ ხვდება სათამაშო ბიზნესი რეგულაციებს, რამდენად აისახება ეს სექტორის საქმიანობაზე და რა მოლოდინები აქვს სექტორს რეგულაციების ამოქმედების შემდეგ – ამ და სხვა თემებზე „კომერსანტთან“ “სათამაშო ბიზნესის ასოციაციის“ ხელმძღვანელმა გიორგი მამულაიშვილმა ისაუბრა. მისი თქმით, რეგულაციების ამოქმედების შედეგად სექტორი შემოსავლების დაახლოებით 20-25%–ს დაკარგავს.
„რეგულაციების ამოქმედების შემდეგ სათამაშო ბიზნესი სავარაუდოდ შემოსავლების 20-25%-ს დაკარგავს, გამომდინარე იქიდან, რომ აღნიშნული კანონმდებლობით ჩვენ უცხოურ საიტებზე რეკლამის განთავსება გვეკრძალება, უცხოურ სათამაშო კომპანიებს ეძლევათ საშუალება, რომ გააკეთონ რეკლამა, შესაბამისად სხვადასხვა ოპერატორები შემოდიან საქართველოში და აგრესიული მარკეტინგის მეშვეობით ითრევენ თამაშებში იმ კატეგორიის ადამიანებს, რომლებსაც თამაში ეკრძალებათ.
ეს სექტორში უკვე იგრძნობა და ამის არაერთი მაგალითი გვაქვს, არის ძალიან ბევრი შემთხვევა იმისა, რომ გაჩნდა კლონი საიტები, გაჩნდა ისეთი ახალი შეთავაზებები, რომლებიც მომხმარებელს საშუალებას აძლევს რომ თავი აარიდოს იმ რეგულაციებს, რომლებიც ხელისუფლებამ დააწესა“, - აღნიშნა გიორგი მამულაიშვილმა.
მისივე თქმით, უკვე შეინიშნება ექაუნთების ანუ პირადი ანგარიშების გაქირავების შემთხვევები, ასევე გამოჩნდნენ ე.წ. ხელზე მაზავშიკები, ისევე როგორც ეს საქართველოში 20-25 წლის წინ ხდებოდა და ქვეყანა უკონტროლო აზარტულ თამაშებში იყო ჩართული. მამულაიშვილმა ასევე აღნიშნა, რომ საქართველო დღეს გადის ზუსტად იმ გზას რაც, წლების წინ ბევრმა ქვეყანამ, მათ შორის საქართველოს მეზობელმა ქვეყნებმაც გაიარეს და შედეგი უფრო უარესი იყო, ვიდრე დადებითი.
“არსებობს ბევრი სხვა, მათ შორის ჩვენი მეზობელი ქვეყნების მაგალითები, სადაც მოხდა აკრძალვა, თუმცა აკრძალვას ბევრად უფრო უარყოფითი შედეგი მოჰყვა ვიდრე დადებითი, დღესდღეობით იგივე გზას გადის საქართველოც.
დღეს უკვე ვხედავთ, რომ ბაზარზე აქტიურად ოპერირებენ უცხოური საიტები, არსებობს ონლაინ ტექნოლოგიები, რომლებიც ნებისმიერ შეზღუდვას არიდებს თავს, იგივე vpn-ით ნებისმიერ იმ საიტთან შემიძლია დაკავშირება, რომელიც შეიძლება რომ პროვაიდერის დონეზე იყოს შეზღუდული, ასევე გადახდის მხრივაც არსებობს უამრავი მეთოდი, მაგალითად ონლაინ სერვისები, ელექტრონული საფულე, უცხოური ბანკები, რომლებზეც შემიძლია ონლაინ დარეგისტრირება და პლასტიკური ბარათის ფოსტით მიღება და ამ პლასტიკური ბარათით ოპერაციების განხორციელება. გარდა ამისა არსებობს კრიპტოვალუტაც, რომელსაც ვერც ერთი ქვეყნის იურისდიქცია ვერ აკონტროლებს და ეს მეთოდები გამოვლილი აქვს ისეთ სახელმწიფოებს, როგორებიც არის აშშ, ჩინეთი, თურქეთი, ოკუპანტი რუსეთი, ამ ქვეყნებმა ვერ მოახერხეს ამის დაბლოკვა და საქართველო უფრო ვერ მოახერხებს.
არსებობს უამრავი ნათელი მაგალითი იმისა, თუ რა მოხდა შეზღუდვების შემდეგ ამა თუ იმ ქვეყანაში, მაგალითად როდესაც კენიაში მოხდა გადასახადების ზრდა , თეთრი ბაზარი გახდა სრულიად შავი ბაზარი, დღეს საქართველოში თეთრი ბაზარი ნელ-ნელა ხდება ნაცრისფერი ბაზარი და ეს მიიღო იმ გაუაზრებელმა და არასწორმა რეგულაციებმა, რომელიც დღეს დაგვიწესა საქართველოს მთავრობამ“, - აღნიშნა გიორგი მამულაიშვილმა.
მამულაიშვილმა აღნიშნა, რომ 2005 წლიდან მოყოლებული საქართველომ შეძლო და გადალახა ის ცუდი ზღვარი, რაც საქართველოს წლების განმავლობაში ჰქონდა და დახვეწა აზარტული თამაშების კანონმდებლობა, მისი კონტროლის მექანიზმები და მეთოდები. თუმცა, მისივე თქმით, დღეს წლების ნამუშევარი ჩამოიშალა.
რაც შეეხება სპორტული თამაშების სპონსორობას, მამულაიშვილი ამბობს, რომ ჩემპიონატების სპონსორინგი მათთვის მომგებიანი არ იყო და ამას საიმიჯოდ აკეთებდნენ და გამომდინარე იქიდან, რომ მთავრობამ მათ გადასახადები გაუზარდა, კომპანიებს სპონსორინგისთვის თანხები აღარ დარჩათ.
ახალი კანონმდებლობის მიხედვით შემოსავლების სამსახურთან ერთად უნდა შეიქმნას მომხმარებელთა ერთიანი ბაზა, სადაც განთავსდება ყველა იმ ადამიანის მონაცემები, ვისაც აზარტულ თამაშებში მონაწილეობა აკრძალული აქვს. კითხვაზე, თუ რა ეტაპზეა ამ ბაზის ფორმირება, გიორგი მამულაიშვილმა გვიპასუხა, რომ ბაზა უკვე შექმნილია, თუმცა მოესწრება თუ არა პირველ მარტამდე საიტის გაშვება, მაგაზე პასუხი არ აქვს, მისივე თქმით საქართველოს მთავრობისგან განსხვავებით შემოსავლების სამსახური სათამაშო ბიზნესთან აქტიურად თანამშრომლობს.
“ეს ბაზა შექმნილია, ახლა მიდის აქტიური კონსულტაციები შემოსავლების სამსახურთან, თუმცა სიმართლე გითხრათ ამის მარტამდე გაშვება როგორ მოესწრება, არ ვიცი, შემოსავლების სამსახური ამას ოპტიმისტურად უყურებს, მაგრამ როგორც კი ტესტირების რეჟიმზე გადავალთ, ხარვეზები შემდეგ გამოჩნდება, თუმცა შემოსავლების სამსახური ჩვენთან ძალიან მჭიდროდ თანამშრომლობს და ეს თანამშრომლობა საქართველოს მთავრობის თანამშრომლობისგან აბსოლუტურად განსხვავდება. ჩვენ ხელისუფლებას მივმართეთ და ვთხოვეთ, რომ რეგულაციების ამოქმედება დროებით გადაევადებინა, თუმცა მთავრობამ ჩვენთან შეხვედრა კვლავ არ იკადრა და ეს გადავადება არ მოხდა“, - აღნიშნა გიორგი მამულაიშვილმა.
“კომერსანტის“ კითხვაზე, რეგულაციების ამოქმედების შემდეგ მოუწევთ თუ არა სათამაშო ბიზნესში ჩართულ კომპანიებს თანამშრომლების შემცირება, გიორგი მამულაიშვილი ამბობს, რომ ეს საკითხი კომპანიებმა ინდივიდუალურად უნდა გადაწყვიტონ, თუმცა პირველადი პროგნოზით კომპანიებს თანამშრომლების 20-25% - ით ოპტიმიზაცია მოუწევთ.
“რაც შეეხება თანამშრომლების შემცირებას, ეს ყველა კომპანიის კონფიდენციური ინფორმაციაა და მისი გადასახედია – შეინახოს თანამშრომელი თუ არა, თუმცა პირველადი პროგნოზი რაც არის, სათამაშო ბიზნესში და მის თანმხლებ ბიზნესებში დასაქმებულების სულ მცირე 35% შემცირდება, რაც იმას ნიშნავს, რომ 3500-დან 5000-მდე ადამიანი დარჩება უმუშევარი.
იგივე IT სფერო, სარეკლამო დარგი, იგივე მედია, რომელსაც სათამაშო ბიზნესი აფინანსებდა, ეს საკმაოდ დიდი ხარჯია, სათამაშო ბიზნესები ქირაობდნენ დამატებით ხალხს, რა თქმა უნდა ყველას მოუწევს ოპტიმიზაცია, ოპტიმიზაცია აუცილებლად იქნება სათამაშო ბიზნესშიც, თუმცა ეს რა დონეზე იქნება ამას ვერ გეტყვით. პირველადი პროგნოზი, რაც ჩვენ არსებული სიტუაციიდან გამომდინარე გავაკეთეთ ეს არის, დანარჩენს დრო გვიჩვენებს თუ რა გადაწყვეტილებას მიიღებს ბიზნესი“, - აღნიშნა გიორგი მამულაიშვილმა.
საქართველოს პარლამენტმა 2021 წლის 22 დეკემბერს, 82 ხმით 1-ის წინააღმდეგ, მესამე მოსმენით სათამაშო ბიზნესის რეგულაციების გამკაცრებას მხარი დაუჭირა. კანონმდებლობის თანახმად 2022 წლის პირველი მარტიდან ააზარტული თამაშების რეკლამა იკრძალება, გარდა ამისა აზარტულ თამაშებში ჩართვა დაახლოებით 1 მილიონ ადამიანს აეკრძალება, ესენი არიან 25 წლამდე ასაკის პირები, სოციალურად დაუცველი ადამიანები, საჯარო მოხელეები, ასევე ის ადამიანები, რომლებიც თავად მიმართავენ შემოსავლების სამსახურს, რომ მსგავსი ქმედება შეეზღუდოთ.

New regulations for gambling in Georgia will come into effect on March 1. George Mamulaishvili, the head of the "Georgian Gambling Association", spoke to "Comersante" about how the gaming business meets the regulations, how much this affects the activities of the sector and what expectations the sector has after the implementation of the regulations. According to him, the sector will lose approximately 20-25% of its revenues as a result of the implementation of the regulations.
"After the implementation of the regulations, the gaming business will probably lose 20-25% of its revenues, due to the fact that according to the mentioned legislation, we are prohibited from placing advertisements on foreign sites, foreign gaming companies are given the opportunity to advertise, therefore, various operators enter Georgia and attract games through aggressive marketing. The category of people who are not allowed to play.
This is already felt in the sector and we have many examples of this, there are many cases of clone sites, new offers that allow the user to avoid the regulations set by the government," said George Mamulaishvili.
According to him, there are already cases of renting out accounts, i.e. personal accounts, and so-called Mazavshikis are on hand, just as it happened in Georgia 20-25 years ago, and the country was involved in uncontrolled gambling. Mamulaishvili also noted that today Georgia is following exactly the path that many countries, including Georgia's neighboring countries, followed years ago, and the result was worse than positive.
"There are many other examples, including our neighboring countries, where the ban took place, although the ban had much more negative results than positive ones, today Georgia is also following the same path.
Today we already see that foreign sites are actively operating on the market, there are online technologies that avoid any restrictions, with the same vpn I can connect to any site that may be restricted at the level of the provider, and there are also many payment methods, for example online services, Electronic wallet, foreign banks where I can register online and receive a plastic card by mail and carry out transactions with this plastic card. In addition, there is cryptocurrency, which cannot be controlled by the jurisdiction of any country, and these methods have been demonstrated by states such as the USA, China, Turkey, occupying Russia, these countries have not managed to block it, and Georgia will not be able to.
There are many clear examples of what happened after the restrictions in one or another country, for example, when taxes were increased in Kenya, the white market became a completely black market, today in Georgia the white market is slowly turning into a gray market, and this was caused by the ill-considered and wrong regulations that "Today, the government of Georgia appointed us," said George Mamulaishvili.
Mamulaishvili noted that since 2005, Georgia has been able to overcome the bad border that Georgia has had for years and has improved gambling legislation, its control mechanisms and methods. However, according to him, today the work of years has come down.
As for the sponsorship of sports games, Mamulaishvili says that sponsoring the championships was not profitable for them and they did it for their image, and due to the fact that the government increased their taxes, the companies had no money left for sponsorship.
According to the new legislation, together with the revenue service, a unified database of users should be created, where the data of all people who are prohibited from participating in gambling games will be placed. Giorgi Mamulaishvili answered that the database has already been created, but he does not have an answer on whether the site will be launched before March 1. According to him, unlike the Georgian government, the Revenue Service actively cooperates with the gaming business.
"This database has been created, now active consultations are going on with the Revenue Service, but to be honest, how will it go until March, I don't know, the Revenue Service is optimistic about this, but once we go into the testing mode, the flaws will appear later, however, the Revenue Service is working very closely with us and this Cooperation is absolutely different from the cooperation of the Georgian government. We appealed to the authorities and asked them to temporarily postpone the implementation of the regulations, however, the government did not hold a meeting with us again and this postponement did not happen", said George Mamulaishvili.
When asked by "Comersante" whether the companies involved in the gaming business will have to reduce their employees after the implementation of the regulations, Giorgi Mamulaishvili says that the companies should decide this issue individually, although according to the initial forecast, the companies will have to optimize their employees by 20-25%.
"Regarding layoffs, this is confidential information for all companies and it is up to them to decide whether to keep employees or not, but the initial forecast is that at least 35% of the workforce in the gaming business and related businesses will be cut, which means that between 3,500 and 5,000 People will remain unemployed.
The same IT field, the advertising field, the same media that the gaming business financed, this is quite a big expense, the gaming businesses hired additional people, of course everyone will have to optimize, the optimization will definitely be in the gaming business as well, but at what level it will be, I can't say. The initial forecast that we made based on the current situation is this, time will tell what decision the business will make," George Mamulaishvili said.
On December 22, 2021, the Parliament of Georgia, with 82 votes against 1, supported the tightening of gambling business regulations in the third reading. According to the legislation, gambling advertising will be banned from March 1, 2022, and approximately 1 million people will be banned from gambling, including people under the age of 25, vulnerable people, civil servants, and people who self-apply to the Revenue Service to limit such behavior.