სათამაშო ბიზნესი სასამართლოში ჩივის
სათამაშო ბიზნესმა სასამართლოში სარჩელი შეიტანა. საქმე ეხება შემოსავლების სამსახურის მხრიდან შეთავაზებულ საგადასახადო აღრიცხვის მეთოდს, რასაც სათამაშო ბიზნესი არ ეთანხმება. გარდა ამისა, სათამაშო ბიზნეს ასოციაციის ინფორმაციით, აპრილის შუა რიცხვებამდე საკონსტიტუციო სასამართლოში ინდუსტრიის კიდევ რამდენიმე სარჩელი შევა, რომლითაც კერძო სექტორი მოითხოვს არაკონსტიტუციურად იქნეს ცნობილი მათ შორის როგორც 25 წლამდე პირების აზარტულ თამაშებში მონაწილეობის შეზღუდვა, ასევე გადასახადების გაზრდის გადაწყვეტილება.
„სარჩელი შევიდა კომპანიების სახელით. არსებობს საბონუსე სისტემა, რომელიც აქვს ყველა კომპანიას. ეს არის ე.წ ფრისპინების სისტემა, უფასო წახალისება. შემოსავლების სამსახურს უნდა, რომ ეს ჩვენ დავბეგროთ, რაც მიგვაჩნია არასწორად. შესაბამისად, ამაზე გავაკეთეთ რეაგირება.
ასევე ახლა ვასრულებთ კონსულტაციებს კონსტიტუციონალისტებთან და აუცილებლად შევა ჩვენი სარჩელები აპრილის შუა რიცხვებამდე და დიდი იმედი მაქვს, რომ საკონსტიტუციო სასამართლო მოახდენს ისეთ რეაგირებას, როგორც წესით და რიგით უნდა გვქონდეს უკანონო და არაკონსტიტუციურ ქმედებაზე. ეს ეხება როგორც 25 წლამდე თამაშის აკრძალვას, ისე გადასახადების გაზრდას სათამაშო ბიზნესისთვის“-აცხადებს გიორგი მამულაიშვილი.
შეგახსენებთ, "ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ" კანონში ცვლილებები ძალაში 1 მარტიდან შევიდა, რომლის მიხედვით, აზარტულ თამაშებში მონაწილეობის მიღება აეკრძალათ 25 წლამდე მოქალაქეებს, სახელმწიფო შემწეობის მიმღებ სოციალურად დაუცველ პირებს, საჯარო მოხელეებს, პირებს, რომლებიც მიმართავენ ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურს თვითშეზღუდვის მექანიზმის გამოყენების მოთხოვნით და ასევე მათ, ვინც მოხვდებიან ე.წ. „შავ სიაში“ სასამართლო გადაწყვეტილების საფუძველზე ან ოჯახის წევრების მოთხოვნით.

The gaming business filed a lawsuit. The case concerns the tax accounting method proposed by the Revenue Service, which the gambling business does not agree with. In addition, according to the gaming business association, before the middle of April, several more lawsuits of the industry will be filed in the Constitutional Court, with which the private sector demands to be declared unconstitutional, including the restriction of the participation of persons under 25 in gambling games, as well as the decision to increase taxes.
"The lawsuit was filed on behalf of the companies. There is a bonus system that every company has. This is the so-called freespins system, a free incentive. The IRS wants us to tax it, which we think is wrong. Accordingly, we reacted to this.
We are also now completing consultations with constitutionalists, and our lawsuits will definitely be filed before mid-April, and I have high hopes that the Constitutional Court will respond as we should to an illegal and unconstitutional action. This applies both to banning games under the age of 25 and increasing taxes for the gaming business," George Mamulaishvili said.
As a reminder, amendments to the Law "On the Organization of Lotteries, Gambling and Profitable Games" entered into force on March 1, according to which citizens under the age of 25, socially vulnerable persons receiving state benefits, civil servants, and persons applying to the Revenue Service of the Ministry of Finance for self-limitation were prohibited from participating in gambling. with the request to use the mechanism and also those who fall into the so-called On the "black list" based on a court decision or at the request of family members.