კიდევ ერთი არასწორი რეგულაცია - რას მიიღებს რუმინეთის ბაზარი მომავალში
მიუხედავად იმისა, რომ რუმინეთის ხელისუფლება ყოველთვის ლოიალურად იყო განწყობილი აზარტული თამაშების მიმართ და 2015 – 2016 წლებში რადიკალური ცვლილებები მოხდა აზარტული თამაშების კანონმდებლობაში, რამაც ხელი შეუწყო ინდუსტრიის განვითარებას და რეგულირებას ქვეყანაში.
რიგი ცვლილებების შედეგად რუმინეთის ამჟამინდელმა მთავრობამ გადაწყვიტა დარტყმა მიაყენოს მოწესრიგებულ ბაზარს. პარლამენტმა გადაწყვიტა ცვლილებები შეიტანოს  აზარტული თამაშების კანონმდებლობაში. აღნიშნული ფაქტი მომავალში წამგებიანი იქნება რუმინეთის ეკონომიკისთვის და დამაზიანებელი აზარტული თამაშების ინდუსტრიისთვის. ახალი რეგულაციის დამტკიცების შემთხვევაში რუმინეთის ბაზარზე არ დარჩება მსხვილი მოთამაშე, რაც ნეგატიურად აისახება რუმინული ოპერატორების შემოსავალსა და მათ მომავალ არსებობაზე, კანონიერ ჩარჩოებში.
რუმინეთს აქვს აზარტული თამაშების ლეგალიზაციის დიდი ისტორია. პირველი ეროვნული ლატარია ქვეყანაში, Lottery Romana, გამოჩნდა ჯერ კიდევ 1906 წელს. ნიკოლაე ჩაუშესკუს დროს აკრძალული იყო აზარტული თამაშები. ამასთან, 1990 წელს, მისი ხელისუფლების დამხობის შემდეგ, მთავრობამ აირჩია სწორი პოლიტიკა და სათამაშო ბიზნესი კვლავ ლეგალური გახდა. უკვე 1991 წელს გამოჩნდა პირველი კაზინო ქვეყანაში, რომელიც დაარსდა ავსტრიული კომპანიის Casino Austria მიერ. ამ მომენტიდან დაიწყო რუმინეთში სათამაშო ინდუსტრიის აქტიური განვითარება:
• 1992 წელს მოეწყო სათამაშო ბიზნესის კომისიის მუშაობა. დეპარტამენტს დაევალა ქვეყნის ყველა სახმელეთო კაზინოს საქმიანობის მონიტორინგის პასუხისმგებლობა.
• 1993 - მიღებულ იქნა კანონი სათამაშო დაწესებულებების დაბეგვრის შესახებ
• 1998 - შემოიღეს სავალდებულო ლიცენზირება. დებულებები მოცემულია კანონში "სათამაშო ბიზნესის რეგულირების შესახებ".
• 1999 წ. - შემოღებულ იქნა მოთხოვნები საიტებისა და შენობების მიმართ, რომლებიც გამოიყენებოდა კაზინოს ორგანიზაციისთვის
• 2003 - მთავრობამ შეიმუშავა უცხოური ინვესტიციების მოზიდვის სქემა. დასაშვებია ტოტალიზატორის საქმიანობა, რომელიც იღებს სპორტულ ფსონს.
რა თქმა უნდა, რუმინეთის სახელმწიფომ სრული ლეგალიზებით მიიღო  დიდი სარგებელი, რადგანაც განვითარებული სათამაშო ბიზნესის ინდუსტრია არის დამატებითი შემოსავლები სახელმწიფო ბიუჯეტში. რაც შემდგომ ხელს უწყობს ქვეყნის ინფრასტრუქტურის განვითარებას. მითუმეტეს, როდესაც ქვეყანის ერთერთი პრიორიტეტული დარგი ტურიზმი.
დღეს, სახმელეთო სათამაშო დაწესებულებების საქმიანობა რეგულირდება თითქმის ათეული ოფიციალური კანონით, განკარგულებებით და დებულებებით. გარდა ამისა, არსებობს დამატებითი ინსტრუქციები, ბრძანებები, გადაწყვეტილებები, რომლებიც წარმოდგენილია სათამაშო ეროვნული ოფისის მიერ. რაც ერთობლიობაში ხელს უწყობს ბიზნესის ლეგალურ განვითარებას, ადგილობრივი ოპერატორების ხელშეწყობას, ახალი ინვესტიციების მოზიდვას და არალეგალური უცხოური ოპერატორების შესვლას რუმინეთის ბაზარზე.
რა რეალობა დადგება რუმინეთში  თუ ახალი კანონპროექტი, რომელზეც ახლა მუშაობენ  შევა ძალაში.
არგუმენტები, რომელსაც შემდგომში გამოიყენებენ პოლიტიკოსები თავიანთი დამაზიანებელი იდეის  გასამართლებლად, რა თქმა უნდა არ იქნება რელევანტური. ყველამ კარგად ვიცით, რომ ციფრული ტექნოლოგიების განვითარებასთან ერთად ვითარდება ონლაინ ტექნოლოგიები და მათ შორის ონლაინ გემბლინგიც. ონლაინ აზარტული თამაშები ბევრად პოპულარული გახდა პანდემიის პირობებში, როდესაც  ადამიანებს არ შეეძლოთ სახლიდან გასვლა. ონლაინ აზარტული თამაშები ბევრად უფრო კონტროლირებადი სფეროა ვიდრე ოფლაინი, ერთი მარტივი მიზეზის გამო, არ არის პირდაპირი შეხება კლიენტსა და ოპერატორის წარმომადგენელს შორის და ყველა ტრანზაქცია, ფსონის დადებიდან ფულის გატანამდე არის გამჭირვალე. შესაბამისად, არარელევანტურად მიმაჩნია, ის არგუმენტი, რომ მხოლოდ ონლაინ თამაშები დაიბეგროს. აქედან გამომდინარე ეჭვი ჩნდება, ხომ არ არის რაიმე კორუფციული გარიგება მიწის კაზინოებსა და კანონპროექტის ხორცშემსხმელებს შორის, ხომ არ იცავენ ისინი ვინმეს კონკრეტულ ინტერესებს?
თუმცა ასეც, რომ იყოს საკმაოდ დიდი შეცდომაა იფიქრო, რომ მსხვილი ონლაინ მოთამაშები იმის გამო, რომ მათ დიდი გადასახადი ექნებათ ონლაინიდან გადაინაცვლებენ მიწის კაზინოებზე. ბევრი მაგალიათია, როდესაც სახლმწიფო ცვლის მიდგომას აზარტული თამაშების კომპანიების მიმართ და ზრდის გადასახადებს ან უწესებს მათ მკაცრ არაფრის მომცემ რეგულაციებს. არასწორ და არაკომპეტენტურ რეგულაციებს ყოველთვის მოჰყვება დამაზიანებელი შედეგები ქვეყნისთვის.
რას ემსახურება აღნიშნული კანონპროექტი? რუმინეთი დადგება იმ რეალობის წინაშე, რომ მსხვილი მოთამაშეები ნელ-ნელა გადავლენ არალეგალურ უცხოურ საიტებზე. ასევე კარგათ ვიცით, რომ განვითარებული ტექნოლოგიების ეპოქაში, ფაქტიურად შეუძლებელი იქნება არალეგალური ოპერატორების დაბლოკვა, როგორც ტრანზაქციულ, ასევე რეკლამის კუთხით.   შედეგად, რუმინეთი სულ მალე დადგება მსხვილი ონლაინ მოთამაშეების გადინების წინაშე, რაც რა თქმა უნდა დამაზიანებელი იქნება არამარტო ინდუსტრიისთვის, არამედ ქვეყნის სოციალური ფონისთვის. აღნიშნული ერთგვარი წახალისებაც იქნება ქვეყანაში კრიმინალის, საუბარია ეკონომიკურ დანაშაულებებზე.
ასევე სავსებით წარმოუდგენელია და კომიკურია ახალი კანონპროეტი ძალაში შესვლის თარიღიც  - პირველი აგვისტო. ნათლად ჩანს, რომ აღნიშნული კანონპროექტზე მომუშავეებს წარმოდგენაც არ აქვთ სათამაშო ბიზნესის შესახებ. ვერ ხვდებიან რა სირთულეებსა შეიძლება წააწყდეს და რამხელა რესურსის გაღებას მოითხოვს ცვლილებების განხორციელებამ ნებისმიერი კომპანიისთვის.
სამწუხაროა, როდესაც ლეგალურ ჩარჩოებში მოქცეული და დარეგულირებული სფერო, არაკომპეტენტური გადაწყვეტილებების შედეგად, დგება დიდი გამოწვევების და საშიშროების წინაშე. რუმინეთის სახელმწიფომ კარგად უნდა გაანალიზოს რას მიიღებს ქვეყანა ახალი კანონპროექტით და უღირს თუ არა ასეთი რადიკალური და დამაზიანებელი ცვლილები.

Although the Romanian authorities have always been loyal to gambling, and in 2015-2016 radical changes were made to gambling legislation, which contributed to the development and regulation of the industry in the country.
As a result of a number of changes, the current Romanian government has decided to strike a blow to the orderly market. Parliament has decided to introduce changes in the gambling legislation. This fact will be unprofitable for the Romanian economy and harmful for the gambling industry in the future. If the new regulation is approved, there will be no major players left in the Romanian market, which will have a negative impact on the income of Romanian operators and their future existence within the legal framework.
Romania has a long history of legalizing gambling. The first national lottery in the country, Lottery Romana, appeared as early as 1906. Gambling was banned under Nicolae Ceausescu. However, in 1990, after the overthrow of his government, the government chose the right policy and the gambling business became legal again. Already in 1991, the first casino appeared in the country, which was founded by the Austrian company Casino Austria. From this moment, the active development of the gaming industry in Romania began:
• In 1992, the work of the gaming business commission was organized. The department was entrusted with the responsibility of monitoring the activities of all land-based casinos in the country.
• 1993 - Law on taxation of gaming establishments was adopted
• 1998 - compulsory licensing was introduced. The provisions are contained in the Law "On Regulation of Gaming Business".
• 1999 - Requirements were introduced for sites and buildings used for casino organization
• 2003 - The government developed a scheme to attract foreign investments. The activity of a bookmaker who accepts sports bets is allowed.
Of course, the Romanian state has benefited greatly from full legalization, as the developed gambling industry is an additional source of income for the state budget. which further contributes to the development of the country's infrastructure. Especially when tourism is one of the priority sectors of the country.
Today, the activities of land-based gaming establishments are governed by nearly a dozen official laws, ordinances, and regulations. In addition, there are additional instructions, orders, decisions presented by the National Gaming Office. All of which contribute to the legal development of business, the promotion of local operators, the attraction of new investments and the entry of illegal foreign operators into the Romanian market.
What will be the reality in Romania if the new bill they are working on now comes into force?
Arguments that politicians will later use to justify their damaging idea will certainly not be relevant. We all know very well that along with the development of digital technologies, online technologies are also developing, including online gambling. Online gambling became much more popular during the pandemic when people could not leave their homes. Online gambling is a much more controlled area than offline, for one simple reason, there is no direct contact between the customer and the operator's representative, and every transaction, from placing a bet to withdrawing money, is cumbersome. Therefore, I consider irrelevant the argument that only online games should be taxed. Therefore, there is a doubt whether there is any corrupt deal between land casinos and the bill's butchers, are they protecting someone's particular interests?
However, it is a big mistake to think that big online players will switch from online to land based casinos because they will have a big fee. There are many examples of governments changing their approach to gambling companies and raising taxes or imposing stricter regulations on gambling companies. Improper and incompetent regulations always have damaging consequences for the country.
What does this bill serve? Romania will face the reality that big players will slowly move to illegal foreign sites. We also know very well that in the age of advanced technologies, it will be virtually impossible to block illegal operators, both in terms of transactions and advertising. As a result, Romania will soon face an exodus of major online players, which will certainly be detrimental not only to the industry, but also to the social background of the country. This will be a kind of encouragement to criminals in the country, we are talking about economic crimes.
Also completely incredible and comical is the date of entry into force of the new draft law - August 1st. It is clear that the people working on the mentioned bill have no idea about gaming business. They don't realize the difficulties they can face and how much resources it takes to make changes for any company.
It is unfortunate when a legal and regulated field, as a result of incompetent decisions, faces great challenges and dangers. The Romanian state should carefully analyze what the country will get with the new draft law and whether such radical and damaging changes are worth it.