27-29 ივნისს თბილისში IOTA -ს ყველაზე მასშტაბური 27-ე გენერალური ასამბლეა გაიმართა
საგადასახადო ადმინისტრირების ევროპულმა ორგანიზაცია IOTA -მ  საქართველოს შემოსავლების სამსახურთან ერთად 27-29 ივნისს თბილისში გამართა  27-ე გენერალური ასამბლეა. წლის ყველაზე დიდი ღონისძიება.
გენერალური ასამბლეა არის უნიკალური პლატფორმა, სადაც მთელი ევროპა ერთიანდება აზიარებენ მათ გამოცდილებას, შეხედულებებს,  განვითარებად და არსებულ ტენდენციებს და ხელს უწყობენ IOTA-ს  საგადასახადო ადმინისტრაციების უწყვეტ წინსვლას.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ - IOTA-ს წევრების ფართო სპექტრი, ბიზნეს საზოგადოებისა და აკადემიის წარმომადგენლები. მათ შორის ღონისძიებაზე მიწვეული იყო სათამაშო ბიზნესის ასოციაციის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი გიორგი მამულაიშვილი.
IOTA-ს 27-ე გენერალური ასამბლეის პირველი დღე დაეთმო ტექნიკურ სესიას და მთავარი თემაა „საერთაშორისო საგადასახადო სისტემის და საგადასახადო ადმინისტრირების ტრანსფორმაცია“ იყო.
ღონისძიების სპიკერები მთავრობის მაღალი რანგის ოფიციალური პირები და მოწვეული პროფესიონალები იყვნენ- IOTA-ს  საერთაშორისო პარტნიორი ორგანიზაციებიდან, ბიზნესიდან და აკადემიური წრეებიდან; გამომსვლელებმა გაიმართეს პრეზენტაციები კონკრეტულ გამოცდილებასა და შემთხვევებზე თუ როგორ შეუძლიათ IOTA-ს წევრებს ეფექტურად და პროაქტიულად უპასუხონ მიმდინარე და სამომავლო პრობლემებს ციფრული ტრანსფორმაციის თემაზე.
გაიმართა  დებატები ახალ გამოწვევებზე, რომლებიც წარმოიქმნება საგადასახადო სისტემის რეფორმის შედეგად ციფრული და გლობალური ეკონომიკის პირობებში.
IOTA-ს გენერალური ასამბლეის დახურვის დღე ახალი დისკუსიას დაეთმო. პლენარული სესიები მიზნად ისახავდა განხილულიყო მოსაზრებები და უკვე დამკვიდრებული ტენდენციები საგადასახადო სისტემის ციფრული ტრანსფორმაციის აუცილებლობის შესახებ.
დელეგატებმა დრო დაუთმეს ისეთი საკითხების განხილვას, როგორიცაა:
• ციფრული ტრანსფორმაციის მართვის ძირითადი სტრატეგიები;
• როგორ შეიძლება მონაცემთა ანალიტიკის გამოყენებამ წარმართოს საგადასახადო  პროცესები ახლა და მომავალში;
• IT ინფრასტრუქტურა და ოპერაციები, როგორც ციფრული ტრანსფორმაციის ხერხემალი.
200-ზე მეტი დამსწრე შეიკრიბება ევროპიდან და სხვა ქვეყნებიდან, რათა გაეზიარებინათ ცოდნა და ესწავლათ ერთმანეთის გამოცდილებიდან. სათამაშო ბიზნესის ასოციაციისთვის დიდი პატივია დასწრებოდა და მონაწილეობა მიეღო ასეთ მასშტაბურ და მნიშვნელოვან ღონისძიებაში. ყოფილიყო ამ უნიკალური პლატფორმის ნაწილი, სადაც მსჯელობენ არსებულ ტენდენციებსა და გამოწვევებზე და უზიარებენ ერთმანეთს მნიშვნელოვან გამოცდილებას.
27-29 ივნისს თბილისში IOTA -ს ყველაზე მასშტაბური 27-ე გენერალური ასამბლეა გაიმართა 27-29 ივნისს თბილისში IOTA -ს ყველაზე მასშტაბური 27-ე გენერალური ასამბლეა გაიმართა 27-29 ივნისს თბილისში IOTA -ს ყველაზე მასშტაბური 27-ე გენერალური ასამბლეა გაიმართა

IOTA’s 27th General Assembly in Tbilisi: Uniting Europe for Tax System Advancement
On June 27-29, the 27th General Assembly of the International Tax Administration Organization (IOTA) took place in Tbilisi, Georgia. This annual event, organized in collaboration with the Georgian Revenue Service, is considered the largest gathering within the IOTA community, making it a significant occasion.
The General Assembly serves as a valuable platform for tax administrations across Europe to come together and exchange knowledge, insights, and best practices, contributing to the continuous improvement of tax systems and administrations. The event welcomed a diverse range of participants, including IOTA members, representatives from the business community, and academia.
The first day of the assembly focused on the technical session, with the central theme revolving around the "Transformation of the International Tax System and Tax Administration." Esteemed speakers, including high-ranking government officials, professionals from international partner organizations, and experts from the business and academic sectors, shared their expertise through presentations, highlighting specific experiences and case studies. The discussions primarily aimed to explore effective and proactive approaches for addressing current and future challenges related to digital transformation in taxation.
The closing day of the General Assembly centered on further discussions and plenary sessions, focusing on the necessity of digital transformation in the tax system. Key topics included strategies for managing digital transformation, the role of data analytics in guiding tax processes now and in the future, and the importance of robust IT infrastructure and operations as a foundation for successful digital transformation.
With over 200 attendees from various European countries and beyond, the event provided a unique opportunity for knowledge-sharing and peer-learning. The participation of the Georgian Gambling Association, represented by George Mamulaishvili, head of the association's administration, was a significant honor. Being part of such a large-scale and important event allowed them to actively contribute to the discussions on current trends, challenges, and crucial experiences within the realm of taxation.
In summary, the 27th General Assembly of IOTA held in Tbilisi served as a prominent platform for tax administrations, businesses, and academia to gather, collaborate, and address crucial issues in the ever-evolving landscape of tax systems and digital transformation.
IOTA’s 27th General Assembly in Tbilisi: Uniting Europe for Tax System Advancement IOTA’s 27th General Assembly in Tbilisi: Uniting Europe for Tax System Advancement IOTA’s 27th General Assembly in Tbilisi: Uniting Europe for Tax System Advancement