რატომაა ანა დოლიძის მოთხოვნა სტიგმის შემცველი და დისკრიმინაციული
მოძრაობა „ხალხისთვის’’ ლიდერმა, ანა დოლიძემ,  არაერთხელ განაცხადა, რომ სურს, ლუდომანია დაავადებათა სიაში ჩაიწეროს და შეიქმნას დაავადებულთა სტატისტიკა. თუმცა, არ აკონკრეტებს რა მექანიზმით უნდა მოხდეს ერთიანი სიის  წარმოება, როგორი უნდა იყოს ადმინისტრირებისა და აღნიშნულ სიაში მოხვედრის პროცედურები, რაც ასევე საკმაოდ საფრთხილო და მნიშვნელოვანი საკითხია. დოლიძე არ განმარტავს, რა მიზნის მიღწევას ემსახურება სინამდვილეში ეს სიები.  მისი მოთხოვნა არ ეფუძნება აზარტული თამაშების სფეროში არსებულ საუკეთესო მსოფლიო პრაქტიკას. ანა დოლიძე ყოველგვარი ემპირიული კვლევის გარეშე  საუბრობს, რომ უმძიმესი რეალობა დადგება. სინამდვილეში, აზარტული თამაში – ეს არის თამაში, რომელშიც მოგება თუ წაგება შემთხვევითობის პრინციპს ექვემდებარება.  ხშირ შემთხვევაში, ადამიანები არ არიან  აზარტულ თამაშებზე დამოკიდებულნი, ისინი მხოლოდ გართობის მიზნით თამაშობენ.  ამას მოწმობს ქვეყანაში ბოლო წლებში ჩატარებული კვლევები, მათ შორის საერთაშორისო გამჭირვალობა-საქართველოს ანგარიშები.
პერიოდული თამაში გადაიზრდება თუ არა დამოკიდებულებაში,  მთელი რიგი ბიოლოგიური, ფსიქოლოგიური, სოციალური და ოჯახური ფაქტორებით და ამ ფაქტორების ურთიერთქმედებით განისაზღვრება. ადამიანთა უმრავლესობას აქვს გარკვეული სახის ჩვევები და აკვიატებები, რომლებიც ჩვეულებრივი ცხოვრების განუყოფელი ნაწილია. მსგავსი ქცევითი ადიქციების სია საკმაოდ გრძელია და მოიცავს: შოპინგზე, კომპიუტერსა და ინტერნეტზე დამოკიდებულებას, ასევე კვებით აშლილობებს. რაც არ უნდა გასაკვირი იყოს, ვორკაჰოლიზმი და ვარჯიშზე დამოკიდებულებაც  ქცევითი ადიქციების ამავე ჯგუფს მიეკუთვნება. ზოგადად, რაიმე ჩვევა ქცევით აშლილობად და დამოკიდებულებად კლასიფიცირდეს, ძალიან ბევრ მკაცრად გაწერილ პუნქტს უნდა აკმაყოფილებდეს. შესაბამისად, ზედაპირულად, ყოველგვარი პროფესიონალური შეფასების გარეშე, შეუძლებელია იმის თქმა, ადამიანებს ახასიათებთ თუ არა გარკვეული ადიქციური ქცევა.
თუმცა, როდესაც საქმე გვაქვს დადასტურებულ ფსიქოლოგიურ პრობლემასთან, ადამიანებმა თვითონ ან/და თავიანთი ახლობლების რჩევით უნდა გადაწყვიტონ კვალიფიციური ფსიქოლოგის მომსახურებით სარგებლობა. წარმოუდგენელია, სახელმწიფო ჩაერიოს ადამიანთა პირად ცხოვრებაში მათზე ზრუნვის მოტივით, აკრძალოს კომპიუტერები ან დასაჯოს ადამიანები იმის გამო, ბევრს მუშაობენ თუ საყიდლებზე დადიან. ზუსტად ასეთივე აბსურდულია ზრდასრული ადამიანისთვის აზარტულ თამაშებში მონაწილეობის აკრძალვა, მეტიც, მათი ავადმყოფებად  მოხსენიება. ამიტომაც, სახელმწიფოს არ უნდა ჰქონდეს ქმედუნარიანი პირის პირად ცხოვრებაში ჩარევის შესაძლებლობა, მითუმეტეს, როგორც  ანა დოლიძე გვთავაზობს,  სრულად ჯანმრთელი ადამიანების ავადმყოფებად შერაცხვის უფლება. სახელმწიფო არ უნდა ერეოდეს ზრდასრული ადამიანების ქცევაში მანამ, სანამ ისინი ზიანს არ აყენებენ სხვა ადამიანების სიცოცხლეს, ჯანმრთელობას ან საკუთრებას.
რაც შეეხება თამაშზე დამოკიდებულებასა და ამერიკის მაგალითის გათვალისწინებას, რაზეც დოლიძე საუბრობს, ამერიკის ფსიქიატრთა ასოციაციის დაავადებათა კლასიფიკაციაში 2013 წლამდე შესაბამისი დიაგნოზის სახელწოდება იყო „პათოლოგიური გემბლინგი“, მაგრამ რამდენადაც სიტყვა „პათოლოგიური“ სტიგმას აყალიბებს, უკვე 2013 წლიდან, ახალ კლასიფიკაციაში, ეს სიტყვა საერთოდ არ გვხვდება. ანა დოლიძის მსგავსი პოპულისტური განცხადებები, რომელიც ვითომ ადამიანებზე ზრუნვის მოტივითა ნაკარნახევი, სინამდვილეში, დისკრიმინაციული და შეურაცხმყოფელია. ის ხელაღებით თითოეულ ადამიანს, ვინც აზარტულ თამაშებს თამაშობს, დამოკიდებულს უწოდებს და მოითხოვს, რომ რაციონალური და ჯანსაღი ადამიანები ჯანდაცვის სამინისტრომ აღრიცხოს. ის მოუწოდებს სახელმწიფოს,  არა  საკუთარი მოქალაქეების დაცვისკენ, არამედ სირცხვილის, სტიგმისა და დისკრიმინაციის წახალისებისაკენ. განსაკუთრებით სტიგმას აყალიბებს ტერმინი ლუდომანია, რომელსაც ანა დოლიძე ხშირად იყენებს განცხადებებსა თუ გამოსვლებში. ნებისმიერი ტერმინი, რომელიც შეიცავს „მანიას“, საზოგადოებას ნეგატიურ განწყობას უჩენს და იმ ადამიანების დისკრიმინაციის საბაბი ხდება, რომლებიც ამ სტიგმის ქვეშ ექცევიან.
ნებისმიერი რეგულაცია, რომელიც ქმედუნარიან პიროვნებას უზღუდავს  მის საკუთრებაში არსებული მატერიალური რესურსის საკუთარი შეხედულების შესაბამისად, მათ შორის აზარტულ თამაშებში დახარჯვის უფლებას, არის კონსტიტუციური უფლებების ხელყოფა და ადამიანის ღირსების შელახვა. გარდა ამისა,  სახელმწიფოს მიერ ადამიანზე ზრუნვის მოტივით განხორციელებული მსგავსი რეგულაციებით, ნელ-ნელა იშლება ზღვარი ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებებსა და ამ უფლებებში სახელმწიფოს ჩარევის უფლებას შორის. ადამიანზე ზრუნვის მოტივით, სახელმწიფოს მიერ აზარტული თამაშის აკრძალვის შემდეგ, სახელმწიფომ შეიძლება შეგვიზღუდოს, მაგალითად,  ცხიმიანი საკვების ჭამა, შოპინგი, კომპიუტერული ტექნიკით დიდხანს სარგებლობა.  ყველა ამ შეზღუდვის არ დაცვის შემთხვევაში კი დაგვაჯარიმოს, კრიმინალებად ან/და ავადმყოფებად გამოგვაცხადოს.

The leader of the movement "For the People", Ana Dolidze, has repeatedly stated that she wants Ludomania to be included in the list of diseases and to create statistics on the number of patients. However, it does not specify what mechanism should be used to produce a unified list, what should be the procedures for administration and inclusion in the list, which is also a very dangerous and important issue. Dolidze does not explain what purpose these lists actually serve. Its demand is not based on the best world practice in the field of gambling. Ana Dolidze speaks without any empirical research that the hardest reality will come. In fact, gambling is a game in which winning or losing is a matter of chance. In many cases, people are not addicted to gambling, they just play it for fun. This is evidenced by recent surveys in the country, including Transparency International-Georgia reports.
Whether or not periodic play develops into an addiction is determined by a number of biological, psychological, social, and familial factors and the interaction of these factors. Most people have certain kinds of habits and obsessions that are an integral part of normal life. The list of such behavioral addictions is quite long and includes: addiction to shopping, computers and the Internet, as well as eating disorders. Not surprisingly, workaholism and exercise addiction also belong to the same group of behavioral addictions. In general, any habit to be classified as a behavioral disorder and addiction must meet very many strictly written points. Consequently, superficially, without any professional evaluation, it is impossible to say whether people are characterized by certain addictive behavior.
However, when dealing with a proven psychological problem, people should decide to use the services of a qualified psychologist on the advice of themselves and / or their loved ones. It is inconceivable for the state to interfere in people’s private lives for the sake of caring for them, banning computers or punishing people for working hard or going shopping. It is just as absurd for an adult to be banned from gambling, let alone referred to as sick. Therefore, the state should not have the opportunity to interfere in the private life of an able-bodied person, especially, as Ana Dolidze suggests, the right to include fully healthy people as sick. The state should not interfere in the conduct of adults as long as they do not harm other people's lives, health or property.
As for gambling addiction and the American example that Dolidze is talking about, in the American Psychiatric Association's classification of diseases, the name of the relevant diagnosis was "abnormal gambling" until 2013, but as far as the word "abnormal" stigma is concerned, since 2013, in the new classification, this word is not found at all. . Populist statements like Ana Dolidze, which are supposedly dictated by the motive of caring for people, are in fact discriminatory and offensive. He calls every person who gambles addicted and demands that rational and healthy people be registered by the Ministry of Health. He calls on the state, not to protect its own citizens, but to encourage shame, stigma and discrimination. Particularly stigmatizing is the term ludomania, which Ana Dolidze often uses in statements or speeches. Any term that contains "mania" creates a negative attitude towards the public and becomes an excuse to discriminate against people who are stigmatized under this stigma.
Any regulation that restricts an able-bodied person to the material discretion at his or her own discretion, including the right to spend on gambling, constitutes a violation of constitutional rights and a violation of human dignity. In addition, with similar regulations implemented by the state for the purpose of caring for a person, the line between fundamental human rights and the right of the state to intervene in those rights is gradually being blurred. For the sake of caring for a person, after the state has banned gambling, the state may restrict, for example, eating fatty foods, shopping, long-term use of computer equipment. If we do not comply with all these restrictions, we will be fined, declared criminals and / or sick.