ლიტვის სეიმა აგრძელებს აზარტული თამაშების შესახებ კანონის რეფორმას. ახლახან შემოთავაზებული ცვლილებები გულისხმობს ონლაინ აზარტული თამაშების ოპერატორებისთვის ახალი ტიპის ლიცენზიის შემოღებას. ეს აუცილებელია იმისათვის, რომ ბალტიის რესპუბლიკის მთავრობამ შეძლოს ონლაინ აზარტული თამაშების ოპერატორების მოთხოვნების გამიჯვნა იმ მოთხოვნებისგან, რომლებიც ვრცელდება ხმელეთზე დაფუძნებული სათამაშო ბიზნესის მართვაზე.
მოქმედი კანონმდებლობით, ინტერნეტში აზარტული თამაშების ლიცენზიის მისაღებად კომპანიებმა ჯერ უნდა გახსნან თავიანთი წარმომადგენლობითი ოფისი ქვეყანაში, შემდეგ კი მიიღონ ნებართვა იმ რეგიონის მუნიციპალური ხელისუფლებისგან, სადაც მათ სურთ ოპერირება და მხოლოდ ამის შემდეგ შეიძლება მათ მიენიჭოთ აღნიშნული უფლება.
ხოლო ონლაინ ოპერატორებისთვის ახალი სპეციალური ლიცენზია გამორიცხავს ლიტვაში იურიდიული მისამართის ქონის მოთხოვნას.
„ინტერნეტში აზარტული თამაშების ორგანიზება, სახმელეთო დაწესებულებებისგან განსხვავებით, არ არის დაკავშირებული მათ ქცევასთან კონკრეტულ ტერიტორიაზე. ანუ, ასეთი აზარტული თამაშები ტარდება ონლაინ ლიტვის რესპუბლიკის მთელ ტერიტორიაზე, ნათქვამია ცვლილების ტექსტში. „ამიტომ, ონლაინ აზარტული თამაშების საქმიანობის ნებართვის გაცემისას მუნიციპალიტეტის თანხმობის მოთხოვნა მიზანშეწონილი არ არის.
კომპანიებს, რომლებიც მუშაობენ ონლაინ მოქმედი ლიცენზიებით, მიეცათ ორწლიანი ვადა სპეციალურ ლიცენზიაზე გადასვლისთვის.
პარლამენტმა ასევე დაამტკიცა ლიცენზირების საფასურის ახალი სტრუქტურა, რომელიც ონლაინ ოპერატორებს 500 000 ევროს ერთჯერად გადასახადს დააკისრებს; ხოლო ოპერატორებს, რომლებსაც აქვთ როგორც მიწისზედა, ასევე ონლაინ ყოფნა, მოუწევთ გადაიხადონ  ერთი მილიონი  ევრო.

The Seimas of Lithuania continues to reform the Gambling Law. The recently proposed amendments involve the introduction of a new type of license for online gambling operators. This is necessary in order for the government of the Baltic Republic to be able to separate the requirements for online gambling operators from those that apply to the management of a land-based gambling business.
According to the current legislation, in order to obtain licenses to operate gambling on the Internet, companies must first open their land-based representative office in the country, and then obtain permission from the municipal government of the region in which they want to operate. And only after that such a right can be granted to them.
And a new special license for online operators eliminates the requirement to have a legal address in Lithuania.
“The organization of gambling on the Internet, unlike land-based establishments, is not related to their conduct in a specific territory. That is, such gambling is carried out online throughout the territory of the Republic of Lithuania, the text of the amendment says. “Therefore, it is inappropriate to require the consent of the municipality when issuing a permit to operate online gambling.”
Companies operating online under valid licenses have been given a two-year time limit to switch to a special license.
Parliament also approved a new licensing fee structure that would charge online operators a one-time fee of €500,000; while operators with both a terrestrial and online presence will have to pay a royalty fee of one million euros