ისეთ რეგულაციებს ვისურვებდი, რომ პარტნიორებს ამ სფეროდან გასვლა არ მოუწიოთ - მუჯირი
ონლაინ სათამაშო ბიზნესის რეგულირების მიზნით საქართველოს საკანონმდებლო ორგანოში ცვლილებებს საქართველოს პარლამენტმა მხარი 14 დეკემბერს დაუჭირა.
აღნიშნული ინიციატივა რამდენიმე კვირის წინ საქართველოს მთავრობის სხდომაზე პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა გააჟღერა და ფინანსთა მინისტრს საკანონმდებლო ინიციატივის მომზადება დაავალა.
საქართველოს პარლამენტის გადაწყვეტილების საპასუხოდ, სათამაშო ბიზნესის ასოციაციამ განცხადება გაავრცელა, სადაც ნათქვამია, რომ გემბლინგ კომპანიებს ქართული სპორტის სასპონსორო პაკეტების გაუქმება მოუწევს, რაც იმას ნიშნავს, რომ კანონის ძალაში შესვლის დღიდან, ქართული კლუბები, ფედერაციები, ასოციაციები და სპორტსმენები გემბლინგ ორგანიზაციებისგან თანხებს ვეღარ მიიღებენ.
აღნიშნულ საკითხზე თავისის პოზიცია აქვს საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციას, რომლის გენერალურმა მდივანმა დავით მუჯირმა ტელეკომპანია იმედის გადაცემაში "სპორტი იმედზე" ვრცლად ისაუბრა.
"ქვეყანაში არსებული პოლიტიკა, როგორი იქნება ამ მიმართულებით ძალიან მნიშვნელოვანია და ის რეგულაციები, რომლებიც დღეს არსებობს. ახლა მიმდინარეობს რეგულაციების გამკაცრების პროექტი. აქამდეც არსებობდა რეგულაციები, რომლითაც მათ შორის, ჩვენს პარტნიორ Crystalbet-თან რაღაც შეზღუდვები გვქონდა ხოლმე. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ეს რეგულაციები იყოს და არსებობდეს, რადგან ძალიან ბევრი მნიშვნელოვანი ფაქტორისგან თავის არიდების პრევენციაა ეს. შესაბამისად, ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ამ რეგულაციებს ჩვენ ავუწყოთ ის მოთხოვნები, რომელიც სპორტში არის.
არის რეგულაციები, რომელსაც სპონსორშიფისა და სპორტში დარჩენის [შესაძლებლობა] მინიმუმამდე დაჰყავს. მას შემდეგ, რაც ამ რეგულაციების გამკაცრება გაჟღერდა ჩვენ აქტიურად ვიყავით ჩართული, რადგან ბევრი მაგალითია ამისა, თუნდაც წამყვან ევროპულ ქვეყნებში. არის კლვევა, რომლის მიხედვითაც, მაგალითად პრემიერ ლიგის დონეზე, ყველაზე მეტი ხელშეკრულება ბეთინგის კომპანიებთან აქვს პრემიერ ლიგას. პირველ ადგილზეა ხელშეკრულებების რაოდენობით. ფეხბურთი და პრემიერ ლიგა ყველაზე ყურებადია და გემბლინგ კომპანიებსაც აწყობთ ამ სფეროში ფული დააბანდონ ცნობადობის გაზრდისა და კონკურენციის კუთხით. შესაბამისად, ფეხბურთი და სპორტი ამით უფრო ძლიერდება.
თუმცა, კიდევ ერთხელ ვიმეორებ, გასათვალისიწნებელია ის რეკომენდაციები, რომელიც ქვეყანაში არსებობს. ჩვენ სპორტული კუთხით ვსაუბრობთ, თქვენ ტელევიზია ხართ და თქვენც გათვლილი ბიუჯეტი გაქვთ, სპონსორის Crystalbet-ი გყავთ - ეს ყვეალფერი გათვლილი კი გაქვთ, მაგრამ მთავარი და ყველაზე მნიშვნელოვანი მხარე არის ქვეყანაში არსებულ რეგულაციებს მოვერგოთ. შეიძლება, ამან ინვესტიციების ოდენობის და გემბლინგის მხრიდან მხარდაჭერის შემცირება ან გაუქმება გამოიწვიოს. თქვენ კომპანია რომ ხართ, შეიძლება რაღაც შეზღუდვების გამო შემოსავლები შეგიცმირდეთ, შესაბამისად შესაძლოა თქვენი მარკეტინგული ბიუჯეტიც შეიცვალოს, შეიძლება ნულამდე დავიდეს.
ჩვენი სურვილი იქნება, რომ რეკომენდაციები ისეთი იყოს, რომ ჩვენს პარტნიორებს სპორტში დარჩენის სურვილი და ფიზიკურად, ამის ფინანსური შესაძლებლობა ჰქონდეთ. ჩვენ ძალიან აქტიურად ვიყავით ამ პროცეში ჩართული, ვმუშაობდით, ჩვენი მოსაზრებაც გავაცანით, თუ რა შეიძლება გამოიწვიოს ამ ყველაფერმა თუნდაც სპორტისთვის.
მაგალითისთვის გეტყვით, რომ ჩვენ 2017 წლამდე, როდესაც ბრენდი შევქმენით და ეროვნული ლიგა შეიქმნა, ვიზრუნეთ რომ ყველა თამაში გაშუქდეს, ეს მაყურებლის მოთხოვნა იყო და საჭიროება და ამასთანავე ლიგის განვითარებისა და ფრომოუშენისთვის ძალიან მნიშვნელოვანი იყო და ამაში ჩვენ ფული დავაბანდეთ. შეიძლება 55 ქვეყნის (UEFA-ს წევრი ასოციაციების რაოდენობა) ფედერაციებიდან ერთადერთი ვართ, რომელიც რეპორტაჟების წარმოების მთლიან ხარჯებს მთლიანად ჩვენ ვფარავთ. დღეს არის ასეთი მოცემულობა, რომ არცერთ ტელევიზიას ამის ფინანსური რესური არ აქვს, შესაბამისად, ჩვენ, რადგან გულშემატკივრის მოთხოვნა იყო პრიორიტეტი ფედერაციამ ეს ჩვენ თავზე ავიღეთ. შემდეგ შევქმენით ეს ბრენდი, ლოგო და პარტნიორებისთვის საინტერესო პროდუქტი შეიქმნა. პირველად მოხდა, რომ ლიგას სახელი შეეცვალა. მეოთხე წელია პარტნიორი გვყავს Crystalbet ეროვნული ლიგა და ამ პარტნიორებისგან ინვესტიციების მოზიდვამ გამოიწვია ის, რომ ჩვენ ყოველ წელს ვამცირებდით სახელმწიფოსგან მიღებულ დაფინანსებას და 2021 წელს მივედით იქამდე, რომ ჩვენ ის 7 მილიონი ნულამდე დავიყვანეთ და გავხდით სპორტული ორგანიზაცია, რომელიც პირიქით ბიუჯეტში იხდის ფულს.
მე არ მინდა ცუდზე ვიფიქრო და ამიტომ ვამბობ, რომ ძალიან მნიშვნელოვანია პარტნიორობა შევინარჩუნოთ. ჩვენ ყველა ეტაპზე, დღემდე ვზრუნავდით, რომ ეს პარტნიორობა გაიზარდოს, მოცულობა გაიზარდოს და ქალთა ლიგის სახელის გაყიდვაზე, ასევე ფუტსალის ლიგის სახელის გაყიდვაზე გვქონდა მოლაპარაკება, არა მარტო გემბლინგ კომპანიებთან. ჩვენ არ გვყავს პარტნიორები მხოლოდ გემბლინგიდან - მაგალითად ჩვენ, პოლიტიკურად შიგნით გადავწყვიტეთ, რომ ეროვნულ ნაკრებს გემბლინგის კუთხით, რადგან სენსიტიური თემაა არ ვეხებით. ეს შეზღუდვები ეროვნული ნაკრებისთვისაც ცოტა პრობლემატურია, რადგან ნაკრებს კიდევ დამატებითი შეზღუდვები აქვს. ეროვნული ლიგა ჩვენი პროდუქტია, სახელი მივანიჭეთ და იმას [ნაკრებს] საერთაშორისო წინაღობებიც აქვს. მაგალითად, უკრაინაში, ორი გუნდი სულ ჩემპიონთა ლიგაზე ჰყავთ, სულ მსოფლიოსა და ევროპის ჩემპიონატზე თამაშობენ, 20 წლამდე მსოფლიო ჩემპიონები არიან და ფინანსურად შემოსავალიც უფრო დიდი აქვთ და პარტნიორების ინტერესიც უფრო ძლიერი აქვთ. მათი ეროვნული ნაკრების სპონსორი VBET-ი გახდა. რადგან ფინანსური რესურსი სადაც აქვთ ყველაზე დიდი, ინტერესიც ყველაზე დიდი იქ აქვთ ფეხბურთის მიმართ. შესაბამისად უკრაინის ფეხბურთის ფედერაციამ ყველაზე სარფიანი წინადადება დადო VBET-თან, მიუხედავად იმისა, რომ შეზღუდვები და წინაღობები მოჰყვება ამას.
ძალიან მნიშვნელოვანია ამ რეგულაციებმა მოახდინონ პრევენცია იმ პრობლემებისა, რომელიც ქვეყნის წინაშე შეიძლება იდგეს... სახელმწიფო ინტერესები არის პრიორიტეტული ჩვენთვის, რა თქმა უნდა ასე უნდა იყოს. ჩვენ ვართ ერთი ორგანიზაცია, ფეხბურთი არის ერთ-ერთი სეგმენტი, საინტერესო გულშემატკივრისთვის, რომელსაც სიხარულის მოტანა შეუძლია, ჯანსაღი ცხოვრების წესია სპორტი მთლიანად და რა თქმა უნდა ეს სახელმწიფოსთვის პრიორიტეტულია. რაღაც რეგულაციებს უნდა მოვარგოთ, ის რაც არსებობს და ვისურვებდით, რომ რეგულაციები იყოს ისეთი, რომ ჩვენს პარტნიორებს, არც ნაწილობრივ და არც სრულად არ მოუწიოთ გასვლა ამ სფეროდან", - განაცხადა სფფ-ის გენერალურმა მდივანმა დავით მუჯირმა.
კანონპროექტი სათამაშო ბიზნესისთვის ახალი რეგულაციების დანერგვის თაობაზე პარლამენტს 13 დეკემბერს წარუდგინეს და მეორე დღეს, დეპუტატებმა პირველი მოსმენით დაამტკიცეს. აღნიშნული რეგულაციები ითვალისწინებს სათამაშო ბიზნესისათვის საგადასახადო ტვირთის მნიშვნელოვნად (70%-მდე) გაზრდას, რეკლამირების (გარდა სპონსორობისა) სრულად აკრძალვას და მოთამაშეთა ასაკობრივი ქვედა ზღვრის 25 წლამდე გაზრდას.

On December 14, the Parliament of Georgia supported the changes in the legislative body of Georgia in order to regulate the online gaming business.
Prime Minister Irakli Gharibashvili announced this initiative a few weeks ago at the meeting of the Government of Georgia and instructed the Minister of Finance to prepare a legislative initiative.
In response to the decision of the Parliament of Georgia, the Georgian Gambling Association issued a statement stating that gambling companies will have to cancel their sponsorship packages for Georgian sports, which means that from the day the law comes into force, Georgian clubs, federations, associations and athletes will no longer receive money from gambling organizations.
The Georgian Football Federation has its own position on the mentioned issue, whose general secretary Davit Mujir spoke at length about "Sport Imedi" on the Imedi TV program.
"The existing policy in the country, what it will be in this direction is very important and the regulations that exist today. Now there is a project to tighten the regulations. Until now there were regulations with which we sometimes had some restrictions with our partner Crystalbet. It is very important that these regulations are And to exist, because it is the prevention of avoiding too many important factors.Therefore, it is very important that we make these regulations the requirements that are in the sport.
There are regulations that minimize  sponsorship and staying in the sport. Since the tightening of these regulations was announced, we have been actively involved, as there are many examples of this, even in leading European countries. There is a breakdown, according to which, for example, at the Premier League level, the Premier League has the most contracts with betting companies. It ranks first in the number of agreements. Football and the Premier League are the most watched and gambling companies are also investing in this area to increase awareness and competition. Therefore, football and sports become stronger.
However, I repeat once again, the recommendations that exist in the country should be taken into account. We are talking about sports, you are a television station and you have a calculated budget, you have a sponsor Crystalbet - you have everything calculated, but the main and most important part is to adapt to the regulations in the country. This may lead to a reduction or withdrawal of investment and gambling support. If you are a company, your income may be reduced due to some restrictions, therefore your marketing budget may change, it may drop to zero.
We would like the recommendations to be such that our partners have the desire to stay in the sport and the physical and financial ability to do so. We were very actively involved in this process, we worked, we also presented our opinion on what all this could lead to, even for sports.
For example, I will tell you that until 2017, when we created the brand and the National League was created, we made sure that every game was covered, it was the demand and need of the audience, and at the same time it was very important for the development and promotion of the league, and we invested money in this. Perhaps we are the only one of the federations of 55 countries (the number of UEFA member associations) who completely cover the total costs of producing reports. Today, there is such a situation that no television has the financial resources for this, therefore, we, because the demand of the fans was a priority, the federation took it upon us. Then we created this brand, logo and interesting product for partners. It was the first time that the league changed its name. For the fourth year, we have a partner Crystalbet National League, and attracting investments from these partners led to the fact that every year we reduced the funding received from the state, and in 2021 we reached the point where we reduced it to 7 million zero and became a sports organization that, on the contrary, pays money in the budget.
I don't want to think about the bad and that's why I say it's very important to keep the partnership. At all stages, until now, we have taken care to increase this partnership, to increase the volume, and we have negotiated the sale of the name of the women's league, as well as the sale of the name of the futsal league, not only with gambling companies. We do not have partners only from gambling - for example, we politically decided internally that we do not touch the national team from the point of view of gambling, because it is a sensitive topic. These restrictions are also a little problematic for the national team, because the team has additional restrictions. The national league is our product, we gave it a name, and it [the team] has international obstacles. For example, in Ukraine, they have two teams in the Champions League, they play in the World and European championships, they are world champions under the age of 20, and they have greater financial income and stronger interest from their partners. VBET became the sponsor of their national team. Because where they have the biggest financial resources, they have the biggest interest in football. Therefore, the Football Federation of Ukraine made the most profitable offer to VBET, despite the restrictions and obstacles that come with it.
It is very important that these regulations prevent the problems that the country may face... State interests are a priority for us, of course it should be. We are one organization, football is one of the segments, interesting for fans that can bring joy, sports as a whole is a healthy way of life and of course it is a priority for the state. We have to adjust some regulations, what exists, and we would like the regulations to be such that our partners do not have to leave this field either partially or completely," said David Mujir, Secretary General of the SFF.
The draft law on the introduction of new regulations for the gaming business was submitted to the Parliament on December 13 and the next day, the deputies approved it in the first reading. The mentioned regulations envisage a significant (up to 70%) increase in the tax burden for gaming businesses, a complete ban on advertising (except for sponsorship) and an increase in the minimum age limit for players to 25 years.