AML და სოციალური პასუხისმგებლობა - გიორგი მამულაიშვილის მოსაზრება და რეკომენდაციები
საიდუმლო არ არის, რომ მარეგულირებლები მკაცრად ითხოვენ ოპერატორებისგან დაიცვან პასუხისმგებლიანი თამაშის პრინციპები და მინიმუმამდე დაიყვანონ ფულის გათეთრების რისკები. ერთის მხრივ, ეს სწორია, რადგან ტექნოლოგიების განვითარებასთან ერთად ყოველდღიურად იზრდება სხვადასხვა ტიპის საფრთხეები, მაგალითად ფიშინგი და სხვა თაღლითური მანიპულაციები, მომხმარებელთა პირად ინფორმაციასა და თანხებზე უკანონო წვდომის მოსაპოვებლად. ეს არის მოკლე ჩამონათვალი იმისა, რა რეალობის წინაშეც შეიძლება დადგნენ ოპერატორები და მომხმარებლები.
საზოგადოებისთვის ცნობილია, რომ ბევრი მომხმარებელი უგულებელყოფს პირადი ინფორმაციის შენახვის ელემენტარულ წესებს, რაც თავის მხრივ უადვილებს თაღლითებს მონაცემებზე უკანონო წვდომას, მაგრამ ეს არ იძლევა იმის საფუძველს, რომ ოპერატორმა უგულებელყონ თავიანთი მოვალეობები და მთლიანად გადაიტანონ პასუხისმგებლობა მომხმარებელზე.
გარდა ამისა, ფულის გათეთრების რისკები იძლევა საფუძველს, აზარტული თამაშების ოპერატორებმა განახორციელონ სტანდარტული „იცნობდე შენს კლიენტს“ (KYC) შემოწმებებისა და ფულის გათეთრების საწინააღმდეგო (AML) პროცედურები და მკაცრად დაიცვან ისინი თითოეული მოთამაშისთვის. აღნიშნული ტვირთი სულ უფრო მძიმე ხდება ბიზნესოპერატორებისთვის, რადგან მარეგულირებლები მუდმივად ამკაცრებენ პროცედურებს.
აზარტული თამაშების თანამედროვე ინდუსტრიაში დაწესებულია დიდი ოდენობის ჯარიმები მათთვის, ვინც არღვევს მარეგულირებელი ორგანოების მიერ დადგენილ წესებს. ეს იწვევს იმას, რომ ოპერატორებს უწევთ უფრო მეტი ხარჯების გაღება, რათა დაიცვან მარეგულირებელის მოთხოვნები და არ დაჯარიმდნენ. თუმცა, მარეგულირებელსა და ოპერატორებს შორის სწორი ურთიერთობის დამყარებით, შესაძლებელია ამ რისკებისა და ხარჯების მინიმუმამდე დაყვანა.
გარდა ამისა, არ უნდა დავივიწყოთ სხვადასხვა პრობლემები, რომელიც შეიძლება ოპერატორებს შეექმნათ ინფორმაციის მოპოვებისას, მათ შორის ის, რომ ოპერატორამდე მივიდეს სწორი ინფორმაცია მის მომხმარებელზე. არასწორად მისული ინფორმაცია და მონაცემები ოპერატორებისთვის ხდება დიდი პრობლემა. საქართველოში ეს პრობლემა გადაიჭრა იმით, რომ ოპერატორებს მისცეს მოსახლეობის ერთიან მონაცემთა ბაზის რეესტრთან წვდომა, სადაც ოპერატორს შეუძლია გადაამოწმოს მომხმარებლის საიდენტიფიკაციო მონაცემები და ამ მონაცემების ვალიდურობა. უკანასკნელი ნამდვილად დიდი გადადგმული ნაბიჯი იყო სათამაშო სექტორის ბიზნეს გარემოს გასაუმჯობესებლად.
საბოლოო ჯამში, ოპერატორებმა თავისი სამუშაო გეგმა უნდა დასახონ ისე, რომ მარეგულირებელს ნაკლები შესაძლებლობა ჰქონდეს, გაამტყუნოს ოპერატორი და დაუწეროს მას ჯარიმა. ასევე მნიშვნელოვანია, ოპერატორმა უზრუნველყოს, რეგისტრაციის, იდენტიფიცირება-ვერიფიცირებისა და მონაცემების გადამოწმების პროცესების სრული  ავტომატიზაცია. ზემოთ  ჩამოთვლილი პროცედურები საჭიროა AML და KYC წესების შესასრულებლად. მაქსიმალურად უნდა მოხდეს ადამიანური ფაქტორისა და შეცდომის გამორიცხვა. ასევე მნიშვნელოვანია ამ მონაცემების შემდგომი აუდიტი.
მარეგულირებლის როლი აღნიშნული პროცესში არანაკლებია. მას უნდა ჰქონდეს სურვილი ითანამშრომლოს ოპერატორთან, არ იყოს ორიენტირებული მის დაჯარიმებაზე. მარეგულირებელსა და ბიზნესს შორის თანამშრომლობას ყოველთვის უფრო მეტი პოზიტიური შედეგი მოაქვს. მაგალითად, საქართველოში ბიზნესი მჭიდროდ თანამშრომლობს მარეგულირებელთან და კომუნიკაციაში შუამავლის როლს ასრულებს სათამაშო ბიზნესის ასოციაცია.
საქართველო აღნიშნულ საკითხს მიუდგა შემდეგნაირად.
• პირველ რიგში, ბიზნეს გარემოს გაუმჯობესების სურვილი გაუჩნდა როგორც სახელმწიფოს, ასევე ოპერატორებს.
• მეორე - ოპერატორების, სახელმწიფო უწყებების და სამართადამცავი უწყებების მჭიდრო თანამშრომლობა.
• მესამე - მოხდა მნიშვნელოვანი ცვლილებები კანონმდებლობაში. შევიდა ცვლილებები მომხმარებელთა ვერიფიკაციის  და იდენტიფიკაციის შესახებ კანონში. კერძოდ ბიზნესისა და სახელმწიფოს მჭიდრო თანამშრომლობის შედეგად, რომლებიც მუშაობდნენ აღნიშნული საკანონმდებლო ინიციატივის ცვლილებებზე, შესაძლებელი გახადა მიღებული საკანონმდებლო აქტების უნიფიცირება.
• მეოთხე – შევიდა ცვლილებები ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ კანონში. თუმცა მანამდეც არსებობდა აღნიშნული კანონი, მაგრამ ოპერატორებისა და ასოციაციის ჩართულობით მოხდა კანონმდებლობის გაუმჯობესება და დახვეწა.
• მეხუთე - ოპერატორების მხრიდან სამართალდამცავ ორგანოებთან და ფინანსური მონიტორინგის სამსახურთან მჭიდრო თანამშრომლობის სურვილი. რაც ბუნებრივია, თავის მხრივ, საშუალებას აძლევს ოპერატორებს იყვნენ უფრო გამჭვირვალე.
• მეექვსე - ფინანსური ინსტიტუტების და ოპერატორების თანამშრომლობა, გადახდების სისტემაში ახალი ტექნოლოგიების დანერგვის მიზნით.
ამ ცვლილებებითა და სახელმწიფოს, მარეგულირებლისა და ბიზნესის მჭიდრო თანამშრომლობით, საქართველომ მიიღო კომპლექსური შესაძლებლობა გააკონტროლოს ფულადი ტრანზაქციები და ფულადი ტრანზაქციის საბოლოო მიმღები.
ეს კიდევ ერთხელ ადასტურებს იმ მოსაზრებას, რომ სახელმწიფომ ხელი უნდა შეუწყოს ადგილობრივი ოპერატორების განვითარებას. ბუნებრივია, რომ არალეგალური ოპერატორები,  არ დაემორჩილებიან არცერთ წესს. მარეგულირებლები მათ წინაშე უძლურები არიან, რადგან არალეგალური ოპერატორები მათ იურისდიქციაში არ ექცევიან. უკანონო ოპერატორებთან ბრძოლის ყველაზე ეფექტური მეთოდია ადგილობრივი ბაზრის განვითარება.
ასევე ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორია ადგილობრივი ოპერატორებისა და სამთავრობო უწყებების თანამშრომლობა, როგორიცაა ფინანსური მონიტორინგის სამსახური და სამართალდამცავი უწყებები. საკუთარი მომხმარებლების ცოდნით შეიძლება დიდი სარგებელის მიღება. თუნდაც იმ ფაქტის გავითვალისწინებით, რომ ძალზედ რთულია დანაშაულებრივი ქმედებებისაგან მიღებული შემოსავლების ხარჯვის და  შემდგომი გათეთრების გარჩევა.
დანაშაულებრივი შემოსავლის გამოვლენა სინამდვილეში გაცილებით რთულია ვიდრე ეს ჩვენ წარმოგვიდგენია. ეს ის სფეროა, რაზეც დღეს სექტორი ფოკუსირებული უნდა იყოს. ზოგადად, აზარტული თამაშების ინდუსტრიაში დახვეწილი სისტემების მეშვეობით შესაძლებელია მოხდეს მომხმარებლის ქცევის მეშვეობით ამოცნობა თუ რას ემსახურება მისი ქმედება.  ასევე ამ პროცესში მნიშვნელოვანი როლი ენიჭება კვალიფიციურ პერსონალს. არ უნდა დავივიწყოთ ის ფაქტიც, რომ საბოლოოდ სამართალდამცავ ორგანოებზეა დამოკიდებული საქმის საბოლოო გამოძიება.
ერთადერთი გზა ოპერატორისთვის, რომ დაიცვას თავი  იმისგან რომ მისი კლიენტი არ თამაშობდეს უკანონოდ და  დანაშაულებრივი გზით  მოპოვებული შემოსავლებით არის ზუსტად იმის გაგება, თუ ვინ არის  მისი კლიენტი და რას აკეთებს. ის, რაც ცნობილია კლიენტის შესახებ, რეგულარულად უნდა შეფასდეს და შესაბამისი ჩანაწერები შენარჩუნდეს.  აქ, რა თქმა უნდა, ძალიან მნიშვნელოვან როლს თამაშობს AML და CRM დეპარტამენტების გუნდური მუშაობა, რომელიც იკვლევს მომხმარებლის ქცევას და ეჭვის გაჩენის შემთხვევაში ანგარიშს აწვდის ფინანსური მონიტორინგის სამსახურს. რომელიც, რა თქმა უნდა, შემდგომ გამოძიებას ატარებს. ასეთი ეჭვები შეიძლება წარმოიშვას მომხმარებელთა გაზრდილი აქტივობის, არარეგულარული ტრანზაქციების, P2P თამაშისას და მრავალი სხვა გზით. აქედან გამომდინარე, მნიშვნელოვანია ნათლად განვსაზღვროთ ამოცანა, რომელიც მომავალში დაიცავს კომპანიას ზედმეტი სანქციებისა და ზარალისგან.
ჯანსაღი ბიზნესგარემო და გამჭირვალე პროცესები კიდევ უფრო ზრდის მსხვილი უცხოური კომპანიების ინტერესს. ინვესტორებისთვის ცალსახად უფრო მიმზიდველია ისეთი ბაზრები, სადაც არამხოლოდ ლიცენზირებული ოპერატორები იცავენ თამაშის წესებს, არამედ ადგილობრივი ოპერატორები და სამთავრობო უწყებები, როგორიცაა ფინანსური მონიტორინგის სამსახური და სამართალდამცავი ორგანოები მჭიდროდ თანამშრომლობენ ერთმანეთთან დანაშაულის გამოსარიცხად.
ასევე, მთავარი პრინციპია ოპერატორების სრული გამჭვირვალობა და მათი მომხმარებლების ინფორმირების სურვილი. ვინაიდან ინფორმირებული მომხმარებელი უფრო დაცულია სხვადასხვა მანიპულაციებისგან. სწორი კომუნიკაცია და ინფორმირებულობა საშუალებას აძლევს ოპერატორებს მომავალში უფრო მჭიდროდ იმუშაონ თავიანთ კლიენტებთან.
პასუხისმგებლიანი თამაშის პრინციპები
პასუხისმგებლიანი თამაში - რატომ არის ის მნიშვნელოვანი და მომგებიანი როგორც აზარტული თამაშების ოპერატორებისთვის, ასევე რეგულატორებისთვის.
რა არის სოციალური პასუხისმგებლობა?
სოციალური პასუხისმგებლობა არის ეთიკური ჩარჩო, რომელშიც ინდივიდები ან კორპორაციები პასუხისმგებლობას იღებენ  თავიანთი სამოქალაქო მოვალეობებზე და შედეგად  მათ ქმედებებს სარგებელი მოაქვთ მთლიანად საზოგადოებისთვის. არსებობს სამი ძირითადი თეზისი, რომელიც აზარტული თამაშების ყველა ოპერატორმა უნდა შეასრულოს:
1. დანაშაული უნდა გამოირიცხოს აზარტული თამაშებიდან.
2.თამაში უნდა წარიმართოს გამჭირვალედ და ღიად.
3. ბავშვები და სხვა მოწყვლადი პირები დაცული უნდა იყვნენ აზარტული თამაშების შედეგად გამოწვეული ზიანისგან ან ექსპლუატაციისგან.
აზარტული თამაშებით დაინტერესებული ადამიანების უმეტესობა გართობის მიზნით თამაშობს და შესაბამისად, ისინი არ ზიანდებიან, მაგრამ ზოგიერთისთვის აზარტული თამაშები შეიძლება არაჯანსაღი გართობის საშუალება გახდეს, რაც შეიძლება გადაიზარდოს აზარტულ დამოკიდებულებაში. დამოკიდებულებით გამოწვეული ზიანი არ შემოიფარგლება მხოლოდ მოთამაშით, მას ასევე გრძნობენ ოჯახები, მეგობრები, სოციუმი და დამსაქმებლები.
აზარტული თამაშები ყოველთვის იყო საჯარო განხილვის საგანი და რიგი პოპულისტი პოლიტიკოსებისთვის დამატებითი ელექტორატის მოზიდვის ინსტრუმენტი. ცალკეული სუბიექტები, ყოველთვის ცდილობენ  სათამაშო ბიზნესის დისკრედიტაციას. რა თქმა უნდა, რეალური ვითარება რადიკალურად განსხვავებულია, მაგრამ ეს არავის და განსაკუთრებით ოპერატორებს და სახელმწიფოს არ ათავისუფლებს არსებული პრობლემისგან.
დღეს შეიძლება ითქვას, რომ პრობლემა ჯერ კიდევ არსებობს, რადგან ამას თავად ადამიანის არსი ქმნის. მიუხედავად იმისა რომ სტატისტიკურად დამოკიდებული მოთამაშეების წილი სხვადასხვა ქვეყანაში ძალიან მცირეა, მასშტაბის არქონის მიუხედავად, ყველამ უნდა აიღოს თავისი პასუხისმგებლობის წილი, როგორც სახელმწიფომ, საზოგადოებამ, ასევე ოპერატორებმა. გამომდინარე იქიდან, რომ არც ერთი ოპერატორს არ სურს დამოკიდებული და არაკეთილსინდისიერი მოთამაშები იყვნენ მათი მომხმარებლები, იდენტიფიცირებისა და გადამოწმების პროცედურების შემდეგ, ოპერატორი უნდა აკონტროლებდეს და აანალიზებდეს მოთამაშეების ქცევას.
ოპერატორი ვალდებულია გაანალიზოს და თავიდან აიცილოს მოთამაშეების  გადაჭარბებული ხარჯვა, რაც მნიშვნელოვნად აზიანებს  დამოკიდებულ პირს და  პრობლემური აზარტული თამაშის დამახასიათებელი ნიშანია. გადახდის თითოეულ ტიპს, ნაღდ ანგარიშსწორებასა თუ საკრედიტო ბარათებს, აქვს განსხვავებული სტრუქტურული მახასიათებლები, რამაც შეიძლება გავლენა მოახდინოს აზარტული მოთამაშის ქცევაზე. აზარტული თამაშების ოპერატორები, ფინანსური ინსტიტუტები, მარეგულირებლები  და ადამიანები, რომლებიც თამაშობენ - ყველა მნიშვნელოვან როლს ასრულებენ დამოკიდებული პირის ფინანსური ზიანის მინიმუმამდე შემცირებაში.
თავისთავად მნიშვნელოვანი კომპონენტია ოპერატორსა და მომხმარებელს შორის კომუნიკაცია. კლიენტს, რომელიც გადაწყვეტს გადადგას „თვითდაბლოკვის“ ნაბიჯი, უნდა შეეძლოს ამის გაკეთება დაუყოვნებლივ და არ უნდა დაელოდოს ბიუროკრატიული პროცედურების გავლას. ბუნებრივია, ეს პროცესი შეიძლება ავტომატიზირებული იყოს ონლაინ ინდუსტრიაში, მაგრამ ოფლაინ ინდუსტრიაში უნდა არსებობდეს საშუალება, რომელსაც შეუძლია გადაჭრას მოთამაშის პრობლემა მყისიერად.
ასევე მნიშვნელოვანია პერსონალის მომზადება, რათა გამოავლინონ პოტენციური მოწყვლადი მომხმარებლები, რომლებიც ვერ აკონტროლებენ თამაშის პროცესს. ასეთ სიტუაციაში ოპერატორებისთვის საუკეთესო იარაღია მომხმარებლების ცნობიერების ამაღლება. არსებობს სპეციალური პროგრამები, რომელსაც შეუძლია დაადგინოს, დებს თუ არა ადამიანი შეუსაბამოდ დიდ ფსონებს. რა თქმა უნდა, ყველა კომპანია ორიენტირებულია მოგებაზე, მაგრამ არავინ უნდა აარიდოს თავი სოციალურ პასუხისმგებლობას.
მაღალი სტანდარტების დანერგვა მნიშვნელოვანი კომპონენტია მომხმარებელთა დაცვის საკითხში. ეს საკითხი ყოველთვის უნდა განიხილებოდეს ოპერატორებს, მარეგულირებლებს, კანონმდებლებს, მომხმარებელთა დამცველებსა და საზოგადოებას შორის.

It's no secret that regulators are taking an increasingly tough stance towards operators in complying with responsible gaming requirements and minimizing money laundering risks. And on the one hand, this is correct, since every day with the development of technology, various risks increase. phishing and other fraudulent manipulations to gain illegal access to users' information and funds, attempts to launder money through gambling establishments, this is a short list of what problems operators and users may encounter. Of course, we are well aware that many users neglect the elementary rules for storing their information, which in turn makes it easy for fraudsters to gain illegal access to data. But this does not give a reason for the operator to neglect his duties and completely shift the responsibility to the user. Also, the risk of money laundering provides a reason to require gambling operators to conduct standard Know Your Customer (KYC) and anti-money laundering (AML) checks for each player. This burden is getting heavier as regulators continually raise the bar on what is expected of operators to stay on the right side of the law.
In the modern gambling industry, there are penalties for those who violate the boundaries set by the regulatory authorities. This results in operators paying ever higher compliance costs, which some in the industry say is becoming a major problem. Although, by building the right relationship between the regulator and operators, these risks and costs can be minimized. An example is the MGA, which has not been afraid to show its teeth in pursuing those who do not meet their compliance requirements or, more importantly, cannot prove they have fulfilled their responsibilities. And it points to a broader trend towards tighter regulation, causing industry stakeholders to demand new technologies that help address these issues.
In addition, we must not forget the problems in the supply of information, which later becomes a problem for the operator. And if the operator is an international company, this can lead to significant financial liability. For example, in Georgia, this problem is solved by accessing operators to a single database of the population register, where they can double-check the user's identification information.
As a result, operators should structure their work so that regulators have less opportunity to justify fining operators, and where operators can ensure that they have fully automated the registration and data verification process required to comply with AML and KYC rules.
Although the regulator must also be willing to cooperate with operators, not target fines and penalties, and not choke operators with rigid codes of laws. Cooperation between the regulator and business always brings more positive results.
How did Georgia solve this problem?
First, she had a desire to regulate this environment. Both on the part of the state and on the part of operators.
The second is the desire of operators to cooperate with government and law enforcement agencies.
Third - changes in the legislation on verification and identification of users, representatives of business and the state worked on the code of laws, which made it possible to unify the legislation.
Fourth - changes in the law on illegal circulation and money laundering. Although before that there was also a law on illegal circulation and money laundering, and a financial monitoring service, with which operators also work closely.
Fifth, the desire to work closely with law enforcement agencies. Which naturally, for its part, enables operators to be more transparent
The sixth is cooperation between financial institutions and operators to introduce new technologies into the payment system.
Through these changes and close cooperation, Georgia has gained a comprehensive ability to track money transactions and the final recipient of a money transaction.
This once again proves the fact why the state and regulators should promote the development of local operators. Naturally, everyone understands that illegal operators will naturally not comply with any rules and the regulator is powerless in front of them, since they do not fall under their jurisdiction. And the most effective fight against illegal operators is the development of the local market through local operators. It also further increases the interest of large foreign companies to invest in an established market where licensed operators follow the rules of the game.
One of the important factors is the cooperation of local operators and government agencies such as the financial monitoring service and law enforcement agencies.
Also, the main principle is the complete transparency of operators and the desire to inform their consumers. Since an informed consumer is more protected from various manipulations. It also enables operators to work more closely with their customers in the future. Knowing your clients well, you can take a lot of advantage of thinness from the fact that it is extremely difficult to distinguish the spending of proceeds from criminal activity from their further laundering. In general, the gambling industry recognizes the latter very well, thanks to sophisticated systems for detecting patterns of play and cashing out, as well as experienced and savvy staff. On the contrary, it is much more difficult to recognize what is actually a criminal expense. This is the area where the sector should focus now.
The only way for an operator to protect itself from the consequences of a client who may later be found to have been gambling with the proceeds of crime is to understand exactly who the client is and what they are doing. What is known about the client should be regularly assessed and appropriate records should be maintained to back it up. And here, of course, the teamwork of AML and CRM departments plays a very important role, which examines user behavior and, if suspicion arises, reports to the financial monitoring service. Which, of course, conducts further investigations. Such suspicions can arise through increased consumer activity, illegal P2P transactions, etc. Therefore, it is important to clearly understand and define the task that will further protect companies from unnecessary sanctions and losses.
Responsible Gaming Issues
Responsible gaming - why it is important and beneficial for both gambling operators and regulators.
What is social responsibility?
Social responsibility is an ethical framework in which individuals or corporations are held accountable for their civic duty and actions that will benefit society as a whole. There are three main theses that all gambling operators must comply with:
1. Crime must be excluded from gambling.
2. should be carried out honestly and openly.
3. children and other vulnerable persons must be protected from harm or exploitation as a result of gambling
Most people who gamble does so safely, but for some, gambling can be harmful. This can, escalating into erratic betting, over-gambling due to inexperience or gambling, periods of loss of control, and more serious gambling addiction. The harm suffered is not limited to the player, it is also felt by families, friends, communities and employers.
Gambling has always been a subject of public discussion, and for a number of politicians a tool to attract additional electorate. Although, as separate entities, they always try to denigrate business and exaggerate, of course, the real situation is radically different. But this does not free anyone, and especially the operators and the state, to solve the existing problem. Today, we can say that there is still a problem, since human essence itself creates it, and despite the lack of scale, everyone must take a share of their responsibility as a state, society and operators. Based on the fact that not a single operator is satisfied with dependent and unscrupulous players, after the procedures for identifying and verifying users, the operator, as already mentioned, must monitor and analyze the behavior of the players, not only to identify the players' actions, but also to analyze and prevent excessive expenses of the players. Excessive spending on gambling leading to significant financial damage is a hallmark of gambling problems. Each type of payment, from cash to credit cards, has different structural characteristics that can affect gambling habits. Payment technology innovations and changes in consumer behavior continue to change, shifting risk and protective factors. Gambling operators, merchants, payment processors, financial institutions, regulators - and the people who gamble - all play an important role in minimizing this harm.
The exception itself is an important component in the communication between the operator and the consumer. However, a client that decides to take the self-exclusion step should be able to do so immediately and need not wait. Naturally, this process can be automated in the online industry, but in the offline industry there must be a person who can solve the problem of a player who decides to be Self-Excluded. It is also important to train staff to identify potential vulnerable customers who are not able to control the game process. In such a situation, the best weapon for operators is to raise the awareness of users that it is necessary to play for fun. There is many third-party software that can detect if a person is making large illegal bets. Of course, every company is focused on profit, but no one has canceled social responsibility.
The implementation of certain standards is an important component in the issue of consumer protection. This issue should always be discussed between operators, regulators, legislators, consumer advocates and the public.