კურასაოს სათამაშო რეგულატორი ლიცენზიის გარეშე მოქმედ ოპერატორებს სამართლებრივი ქმედებით ემუქრება
1 ივლისს რეგულატორმა დაადასტურა, რომ კურასაოში რეგისტრირებული ნებისმიერი კომპანია, რომელიც CGA-ს მიერ გაცემული ლიცენზიის გარეშე აზარტულ თამაშებს აწარმოებს, არღვევს აზარტული თამაშების შესახებ ეროვნული დადგენილების (LOK) 1.2(1) მუხლს.
აღნიშნული დებულება მკაცრად კრძალავს კურაკაოდან სათამაშო მომსახურების ორგანიზებას ან უზრუნველყოფას შესაბამისი რეგულატორის ლიცენზიის გარეშე, მათ შორის იმ ოპერატორებისთვისაც, რომლებიც სხვა იურისდიქციებში ფლობენ ლიცენზიას.
CGA-მ გაამახვილა ყურადღება იმაზე, რომ კურაკაოში რეგისტრირებული მრავალი ოპერატორი კვლავ ეყრდნობა უცხოურ B2C ლიცენზიებს, რასაც რეგულატორი უკანონოდ და შეცდომაში შემყვანად მიიჩნევს.
მისი თქმით, მიუხედავად იმისა, რომ ეს კომპანიები ფორმალურად კურაკაოში არიან რეგისტრირებულნი, ისინი შესაძლოა მესამე პირებს – მათ შორის მოთამაშეებს, B2B მომსახურების მიმწოდებლებს და გადახდების დამმუშავებლებს – საკუთარ შესაბამისობის სტატუსს არასწორად წარმოუჩენდნენ.
CGA-მ ასევე აღნიშნა, რომ ასეთი საქმიანობა შესაძლოა კურაკაოს სისხლის სამართლის კოდექსის დარღვევად ჩაითვალოს და საფრთხე შეუქმნას როგორც იმ ადამიანებს, ვინც ამას განგებ აკეთებს, ასევე მათ, უნებლიედ არის ამაში ჩართული.
ამ პრობლემის მოსაგვარებლად, CGA-მ განაცხადა, რომ უახლოეს დღეებში დაიწყებს ოფიციალური შეწყვეტისა და აკრძალვის წერილების გაგზავნას დაუმორჩილებელი სუბიექტებისთვის.
ეს ნაბიჯი ცხადყოფს CGA-ს მიზანს, ადგილობრივ ოპერატორებს მეტი პასუხისმგებლობა დააკისროს.
CGA ტრანსფორმაციას აგრძელებს
კურაკაოს სათამაშო ინდუსტრია მნიშვნელოვან ტრანსფორმაციას განიცდის, რაც წესების არაერთ ცვლილებას იწვევს.
ამ პროცესის ფარგლებში, ბოლო პერიოდში რეგულატორმა ონლაინ ბუკმეიკერებისა და კაზინო ოპერატორებისთვის გაცემულ დროებით ლიცენზიებზე ექვსთვიანი გახანგრძლივება დაუშვა.
ეს „მწვანე ბეჭდის“ B2C და B2B ლიცენზიები, რომლებსაც ვადა 24 ივნისს გასდიოდათ, ახლა 24 დეკემბრამდე გაგრძელდება. ეს გადაწყვეტილება ოპერატორებს მეტ დროს აძლევს, რომ მოერგონ LOK-ის მიერ დანერგილ რეგულატორულ ცვლილებებს, ხოლო მარეგულირებელს ახალი ლიცენზიების განაცხადების განხილვის საშუალება ეძლევა.
CGA-ს თქმით, ამ ცვლილებების მიზანია გაზარდოს გამჭვირვალობა, გაამკაცროს რეგულირების კონტროლი და დააკმაყოფილოს საერთაშორისო სტანდარტები.
კომპანიებს, რომლებიც გადავადებული ვადის განმავლობაში სრულად მოერგებიან ახალ წესებს, შეუძლიათ მუდმივი ლიცენზიის მიღება.

In a statement today (1 July), the regulator confirmed that any Curaçao-registered business offering games of chance without a CGA-issued licence is acting in violation of Article 1.2(1) of the National Ordinance for Games of Chance (LOK).
This provision strictly prohibits the organisation or facilitation of gambling services from Curaçao without appropriate licensing from the regulatory body, including for operators who hold licences from other jurisdictions.
The CGA emphasised that a significant number of Curaçao-registered operators continue to rely on foreign B2C licences, an approach it deemed both illegal and misleading.
It claimed that these entities, while formally registered on the island, may be misrepresenting their compliance status to third parties including players, B2B service providers, and payment processors.
The authority also noted that such operations may contravene Curaçao’s Criminal Code, potentially implicating those who knowingly or unknowingly assist in these activities.
To combat this, the CGA announced that it will begin issuing formal cease and desist letters to non-compliant entities in the coming days.
The action reinforces the CGA’s stated intent to impose greater accountability on local operators.
CGA continues transformation
Curaçao’s gambling industry continues to undergo a significant transformation that has led to a series of rule changes.
Most recently as part of this process, the regulator granted a six-month extension to provisional gambling licences issued to online sportsbooks and casino operators.
Initially set to expire on 24 June, these “Green Seal” B2C and B2B licences will now remain valid until 24 December. The move allows more time for operators to align with the regulatory reforms introduced through the LOK, and for the regulator to process new licence applications.
This paradigm shift, according to the CGA, aims to enhance transparency, regulatory oversight, and international compliance standards.
Companies that achieve full compliance with the new framework by the extended deadline may be eligible for permanent licensing.