საბერძნეთის სათამაშო კომისიის (EEEP) განცხადებით 2025 წელს არალიცენზირებული აზარტული თამაშების ოპერატორების მეშვეობით დაახლოებით 1.8 მილიარდი ევროს (დაახლოებით 2.05 მილიარდი აშშ დოლარის) ფსონი დაიდო, რაშიც თითქმის 900,000 მოთამაშე იყო ჩართული.
რეგულატორმა გააფრთხილა საზოგადოება, რომ არალიცენზირებული ოპერატორები გამოვლენისგან თავის ასარიდებლად სულ უფრო ხშირად იყენებენ ბლოკჩეინ ტექნოლოგიას, კრიპტოვალუტებს, ანონიმიზაციის სერვისებსა და ოფშორულ პლატფორმებს.
საბერძნეთის სათამაშო ბიზნესის კომისიამ (EEEP) ქვეყანაში არალიცენზირებული აზარტული თამაშების ბაზრის მასშტაბები გამოავლინა და შეაფასა, რომ 2025 წელს არალეგალური ოპერატორების მეშვეობით დაახლოებით 1.8 მილიარდი ევროს ფსონი განთავსდა. რეგულატორმა ასევე დაადგინა, რომ წლის განმავლობაში შავ ბაზარზე აზარტულ თამაშებში თითქმის 900,000 მოთამაშე მონაწილეობდა.
მარეგულირებლის მონაცემებით, ერთი მოთამაშის საშუალო წლიურმა დანახარჯმა 2,027 ევრო შეადგინა. EEEP-ის შეფასებით, საბერძნეთში მოთამაშეთა ლეგალურ სექტორში გადამისამართების მაჩვენებელი (channelisation rate) კვლავ ევროპის საშუალო დონეზე დაბალია, რაც მიუთითებს, რომ არალეგალური ბაზრის შემცირების მნიშვნელოვანი პოტენციალი ჯერ კიდევ არსებობს.
ამჟამად EEEP-ის შავ სიაში არალიცენზირებული აზარტული თამაშების 14,467  ვებგვერდია შეტანილი, რაც ასახავს, თუ რამდენად სწრაფად ვითარდებიან სარკისებური (mirror) საიტები და ახალი უკანონო პლატფორმები.
რეგულატორმა ასევე აღნიშნა, რომ არალეგალური აზარტული თამაშების ეკოსისტემა სულ უფრო დახვეწილი ხდება. ოპერატორები იყენებენ ანონიმიზაციის სერვისებს, ბლოკჩეინ ტექნოლოგიებს, კრიპტოვალუტებსა და ევროპული იურისდიქციის მიღმა არსებულ პლატფორმებს. ეს ფაქტორები მნიშვნელოვნად ართულებს მათ გამოვლენასა და კანონის აღსრულებას.
ამ პრობლემის მოსაგვარებლად, EEEP გამოდის ინიციატივით, რომ საძიებო სისტემებიდან და სოციალური მედიის პლატფორმებიდან უფრო სწრაფად წაიშალოს არალეგალური სათამაშო კონტენტი. ასევე იგეგმება არალიცენზირებული ოპერატორების „შავი სიის“ გაფართოება, ინტერნეტპროვაიდერებთან მჭიდრო თანამშრომლობა და უფრო მკაცრი ადმინისტრაციული სანქციების დაწესება.
გარდა ამისა, მოსალოდნელია მიზნობრივი სანქციების დაწესება ინფლუენსერების, სტრიმერებისა და სხვა მესამე მხარეებისთვის, რომლებიც არალიცენზირებულ სათამაშო სერვისებს უწევენ პოპულარიზაციას; ამასთანავე, კიდევ უფრო გაძლიერდება უწყების საზედამხედველო უფლებამოსილებები.
ცოტა ხნის წინ EEEP-მა ათენის პროკურატურაში საჩივარი შეიტანა 18 ინფლუენსერის წინააღმდეგ, რომლებსაც ბრალად ედებათ Instagram-ის პირადი ანგარიშების მეშვეობით არალეგალური სათამაშო ოპერატორების რეკლამირება.
ამ კვირაში მარეგულირებელმა ასევე გამოაცხადა ტენდერი სპეციალიზებული იურიდიული მომსახურების შესაძენად, რომლის მიზანია ლიცენზირებული ონლაინ აზარტული თამაშების ოპერატორებისთვის მოქმედი „იცნობდე შენს მომხმარებელს“ (Know Your Customer – KYC) წესების გადახედვა და შემდგომი განვითარება.
#საბერძნეთი #რეგულაცია #არალეგალურიაზარტულითამაშები #მოთამაშეთადაცვა #ფინანსურიკონტროლი #სათამაშოინდუსტრია

The regulator noted that Greece's channelisation rate remains below the European average, leaving further scope to reduce the size of the illegal gambling market.
Key Points
EEEP has estimated that around €1.8bn ($2.05m) was staked with unlicensed gambling operators in 2025, involving nearly 900,000 players
The regulator warned that unlicensed operators are increasingly using blockchain technology, cryptocurrencies, anonymisation services and offshore platforms to evade detection
The Greek Gaming Commission (EEEP) has revealed the scale of the country's unlicensed gambling market, estimating that around €1.8bn was wagered through illegal operators in 2025. The regulator also found that nearly 900,000 players participated in black market gambling during the year.
The average annual spend per player was estimated at €2,027. According to the regulator, Greece's player channelisation rate remains below the European average, suggesting there is still significant room to reduce the size of the illegal gambling sector.
The EEEP's blacklist already contains 14,467 unlicensed gambling websites, illustrating the speed at which mirror sites and new illegal platforms continue to emerge.
The regulator has also noted that the illegal gambling ecosystem is becoming increasingly sophisticated, with operators using anonymisation services, blockchain technologies, cryptocurrencies and platforms based outside European jurisdictions. This makes detection and enforcement significantly more challenging.
To address the issue, the EEEP is proposing faster removal of illegal gambling content from search engines and social media platforms, expansion of its blacklist of unlicensed operators, closer cooperation with internet service providers and tougher administrative sanctions.
Furthermore, targeted penalties for influencers, streamers, and other third parties that promote unlicensed gambling services are incoming, as is further strengthening of its supervisory powers.
The EEEP recently filed a complaint with the Athens Prosecutor's Office against 18 influencers for allegedly promoting illegal gambling operators through their Instagram accounts.
This week, the regulator launched a tender for specialised legal services to support the review and development of Know Your Customer (KYC) rules for licensed online gambling operators.