საქართველოს სათამაშო ბიზნესის ასოციაციასა და საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურს შორის მემორანდუმი გაფორმდა
11 ივნ, 2018
საქართველოს სათამაშო ბიზნესის ასოციაციასა და საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. ორმხრივ დოკუმენტს  ხელი  სათამაშო ბიზნესის ასოციაციის თავმჯდომარემ ზურაბ ბერუაშვილმა და საქართველოს სტატისტიკის სამსახურის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ მოაწერეს.
სათამაშო ბიზნესის ასოციაციის ხელმძღვანელის, ზურაბ ბერუაშვილის თქმით, გაფორმებული მემორანდუმის ფარგლებში მათი ორგანიზაცია საქსტატს მისი წევრი კომპანიებიდან მნიშვნელოვანი და ხარისხიანი ინფორმაციის მოპოვებაში დაეხმარება,  რაც ხელს შეუწყობს საზოგადოებაში სათამაშო ბიზნესის შემოსავლებისა და ბიუჯეტში გადახდილი თანხების შესახებ სწორი აზრის შექმნას.
“ბოლო რამდენიმე წლის მანძილზე ქვეყანაში სათამაშო ბიზნესის ინდუსტრია ტექნოლოგიურად ისე განვითარდა, რომ მის მიმართ სტატისტიკური ციფრთა წარმოების მეთოდოლოგია თითქმის აღარ შეესაბამება არსებულ მოთხოვნებს, რაც ბიზნესის ოპონენტთა მხრიდან იწვევს ციფრებით არასწორ აპელირებას და მანიპულირებას. საუბრობენ მილიარდებზე, რაც თითქმის ათჯერ აღემატება ბიზნესის რეალურ შემოსავლებს”, _ აცხადებს ბერუაშვილი და დასძენს, რომ საქართველოს სათამაშო ბიზნესის ინდუსტრია იყო, არის და იქნება ყოველთვის ტრანსფარანტული და  გამჭვირვალე.
“საქსტატი და სათამაშო ბიზნესის ასოციაცია შეიმუშავებენ სტატისტიკურ ციფრთა ახალ,  გაუმჯობესებულ მეთოდოლოგიას და მის საფუძველზე წარმოებული ციფრები ყოველთვის ხელმისაწვდომი იქნება საზოგადოებისთვის, რაც საბოლოოდ წერტილს დაუსვამს ციფრებით არასწორად მანიპულირების მცდელობებს”, _ აღნიშნავს ბერუაშვილი.
საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორის, გოგიტა თოდრაძის თქმით, მართლაც მნიშვნელოვანია მსგავსი ტიპის თანამშრომლობა, რადგან ის ხელს შეუწყობს საჭირო სტატისტიკური ინფორმაციის დროულ მიწოდებას დაინტერესებული მხარისთვის.
ღონისძიებაზე საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ მოწვეულ სტუმრებს პრეზენტაციის სახით ოფიციალური სტატისტიკის წარმოების ძირითადი მიმართულებებიც გააცნო.

Memorandum was signed between Georgian Gambling Association and the National Statistics Office of Georgia
11 Jun, 2018
Memorandum of Understanding has been signed between Georgian Gambling Association and National Statistics Office of Georgia. The bilateral document was signed by Zurab Beruashvili, Chairman of Gambling Association and Gogita Todradze, Executive Director of the National Statistics Office of Georgia.
According to the head of Gambling Association, Zurab Beruashvili, within the framework of the memorandum, their organization will help Geostat obtain important and qualitative information from its member companies, which will help to create a correct opinion about the gambling business income and budget.
“In the last few years, the gaming business has developed in a technological way in the country that the methodology of producing statistics is no longer in line with the current requirements, leading to misapplication and manipulation by business opponents. They are talking about billions, which is almost ten times the actual revenue of a business”, – Beruashvili said, adding that Georgia’s gaming business industry was, is and will always be transparent.
“Geostat and Gambling Association will develop a new, improved methodology for statistical numbers, and the numbers generated will always be available to the public, which will eventually put an end to mismanagement”, – Beruashvili said.
According to Gogita Todradze, CEO of Geostat, such cooperation is really important, as it will facilitate timely provision of necessary statistical information to stakeholders.
At the event, the Executive Director of Geostat Gogita Todradze presented the main directions of official statistics production to the invited guests.