სათამაშო ბიზნესს ბიუჯეტში დაახლოებით ნახევარი მილიარდი შეაქვს
სათამაშო ბიზნესის საბიუჯეტო შენატანი დაახლოებით ნახევარი მილიარდია  _  ამის შესახებ „სათამაშო ბიზნესის ასოციაციის“ ხელმძღვანელი ზურაბ ბერუაშვილი აცხადებს.
მისი თქმით, ვრცელდება ინფორმაცია, თითქოს სექტორის შემოსავალი 6 მილიარდია წელიწადში, რაც სიმართლეს არ შეესაბამება. ზურაბ ბერუაშვილი აცხადებს, რომ სინამდვილეში სექტორის შემოსავალი 700-800 მილიონი ლარია, განაწილებული მოგება კი 160 მილიონს შეადგენს.
„ბიზნესი იხდის როგორც საერთო სახელმწიფოებრივ გადასახადებს, ისე ადგილობრივ გადასახადებს, ისე სანებართვო და სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლებს, რომ აღარ ვისაუბროთ საშემოსავალო და სხვა დაანრჩენ გადასახადებზე. 2017 წლის მონაცემებით, ეს არის 330-დან 350-მილიონამდე გადახდილი გადასახადი. ეს არის სუფთა რიცხვი, რომელიც ლიცენზიებული ოპერატორების მხრიდან გენერირებული გაადსახადებია.
მინდა იცოდეთ, რომ ბიზნესში არსებობენ არალიცენზირებული, მაგრამ ამ ბიზნესთან პირდაპირ დაკავშირებული კომპანიებიც, რომელთა ხვედრითი წილი გადასახადებში საკმაოდ მაღალია. ჩვენი ინფორმაციით, საერთო გადასახადი ამ ბიზნესის მხრიდან წარმოადგენს ნახევარ მილიარდამდე ლარს.
კომპანიები მაღალი კონკურენციის გამო ნაკლებად აზიარებენ ერთმანეთში რიცხვებს, მაგრამ იმ მონაცემებიდან გამომდინარე, რასაც მე ვფლობ, საუბარია 2 მნიშვნელოვან რიცხვზე. ხშირად აპელირებენ ამ რიცხვებზე, რომ ბიზნესის შემოსავალი იყო 6 მილიარდამდეა, თუმცა, ერთობლივი შემოსავალი ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, მერყეობს 700 მილიონიდან 800 მილიონამდე. თუმცა, ეს არ არის ნეტ შედეგი, ამას უნდა გამოაკლდეს შესაბამისი ხარჯები, რომლებიც ძალიან მაღალია. მთლიანობაში საუბარია წლის მანძილზე 100-159 მილიონ ლარის განაწილებულ მოგებაზე“, _  აცხადებს ბერუაშვილი.
რაც შეეხება სათამაშო ბიზნესისთვის 2017 წლიდან გაზრდილ გადასახადებს, რომლის მიხედვითაც გაიზარდა მოსაკრებლები, როგორც სამორინეების, ასევე ონლაინ თამაშების შემთხვევაში, სათამაშო ბიზნესის ასოციაციის ხელძღვანელი აცხადებს, რომ ბიზნესმა თავის დროზე ახალ რეგულაციებზე მორგება ვერ მოასწრო.
„გადასახადის ზრდას ბიზნესი არასოდეს მიესალმება, თუ ის ხორციელდება ისეთ მოკლე დროში, როდესაც ბიზნესი ვერ ასწრებს რეალურად ადმინისტრირების ღონსიძიებებისთვის მომზადებას. რეალურად ეს მოხდა“, _  აცხადებს ბერუაშვილი.

The gambling business contributes about half a billion to the budget
The budget contribution of the gambling business is about half a billion - says the head of the "Gambling Business Association" Zurab Beruashvili.
According to him, the information is spread as if the income of the sector is 6 billion a year, which is not true. Zurab Beruashvili states that in reality the income of the sector is 700-800 million GEL, while the distributed profit is 160 million.
"Businesses pay both general state taxes and local taxes, as well as permits and gambling business fees, not to mention income and other residual taxes. According to 2017 data, this is a tax paid from 330 to 350 million. This is a net number that is licensed. Taxes generated by operators.
I want you to know that there are unlicensed companies in the business, but there are also companies directly related to this business, whose share in taxes is quite high. According to our information, the total tax from this business is up to half a billion GEL.
Companies are less likely to share numbers with each other due to high competition, but based on the data I own, we are talking about 2 important numbers. It is often appealed to these figures that the business revenue was up to 6 billion, however, the total revenue at our disposal ranges from 700 million to 800 million. However, this is not a net result, it should be deducted from the corresponding costs, which are very high. In general, we are talking about 100-159 million GEL distributed profit during the year, "- said Beruashvili.
As for the increased taxes for the gambling business from 2017, according to which the fees have been increased in the case of both casinos and online games. The head of the Gambling Business Association says the business has not had time to adjust to the new regulations in its time.
"A tax increase is never welcomed by a business if it is implemented in such a short period of time when the business fails to prepare for the actual administration measures. "It actually happened," Beruashvili said.