რა გავლენას მოახდენს საქართველოში გამკაცრებული რეგულაციები ოპერატორებზე: გიორგი მამულაიშვილის კომენტარი
25 იან, 2024
საქართველოს მთავრობის მიერ აზარტული თამაშების კონტროლის გაზრდის ფონზე, SiGMA News-ის გუნდმა რამდენიმე  შეკითხვა დაუსვა საქართველოს სათამაშო ბიზნესის ასოციაციას (GGA). GGA-ს ადმინისტრაციის უფროსმა გიორგი მამულაიშვილმა კომენტარი გააკეთა იმ რეგულაციებზე, რომელთა გატარებას სახელმწიფო უახლოეს მომავალში გეგმავს.
როგორ აკონტროლებს საქართველო აზარტული თამაშებთან დაკავშირებულ კანონდარღვევებს?
საქართველოში მონიტორინგის სისტემა 2021 წლიდან უკვე ამოქმედდა და კომპანიის მონაცემებს ყოველდღიურად იღებს რეგულატორი, რომელიც მათ აანალიზებს და გადასცემს საგადასახადო ინსპექციას. ეს რთული პროცესია და მუდმივად  ვითარდება და იხვეწება. ვინაიდან სათამაშო ბიზნესი ხშირად ნერგავს და იყენებს ახალ ტექნოლოგიებს, აუცილებელია ფსონების მონიტორინგისა და აღრიცხვის სისტემის მუდმივი განახლება. როგორც ონლაინ, ისე ოფლაინ აღრიცხვა ხორციელდება რეალურ დროში, ეს კი ბიზნესს უფრო გამჭვირვალეს ხდის.
შეზღუდავს თუ არა მთავრობა სხვადასხვა გადახდის სისტემებს?
მთავრობა დაინტერესებული საზოგადოებისა და ბიზნესის დახმარებით მუდმივად ებრძვის არალეგალურ ოპერატორებს და მაქსიმალურად ცდილობს მათ დისკომფორტი შეუქმნას სხვადასხვა გზით. თუმცა, არალეგალური საიტებზე თანხის ჩარიცხვის მრავალი ალტერნატივა არსებობს, მათ შორის კრიპტო საფულეები და ელექტრონული საფულეების მეშვეობით.  არალეგალური ოპერატორების წინააღმდეგ ბრძოლის მხოლოდ ერთი გზაა არსებობს და ეს პრაქტიკაშიც არაერთხელ დადასტურდა: ადგილობრივი ლეგალური ოპერატორის განვითარება ხელს უწყობს არალეგალური ოპერატორების შემცირებას. ლეგალური ოპერატორების შეზღუდვა კი პირიქით, ხელს უწყობს მათ განვითარებას და უკანონო ფულის ბრუნვის ზრდას.
საქართველოში გადახდის სისტემები ძალიან კარგად არის განვითარებული და ლეგალური ოპერატორებისთვის სისტემების დაბლოკვა არ განიხილება. ყველა ოპერატორმა უნდა დაიცვას მარეგულირებლისა და ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი წესები: მომხმარებლის ვერიფიკაციისა და იდენტიფიკაციის სისტემის შემუშავება, ასევე AML და KYC წესების დაცვა სავალდებულოა და ყველა საქართველოში რეგისტრირებული ოპერატორი იცავს ამ წესებს.
თქვენი აზრით, რამდენად რეალურია პრემიერის განზრახვა ქვეყანაში აზარტული თამაშების აკრძალვის შესახებ?
საქართველოში ონლაინ კაზინოებს აკრძალვის საფრთხე არ დგას. პირველ რიგში, ონლაინ კაზინოები სახელმწიფო ბიუჯეტის ერთ-ერთი მთავარი კონტრიბუტორია. მეორეც, ონლაინ კაზინოების აკრძალვა მხოლოდ დამატებით უკანონო ოპერატორების გაჩენას გამოიწვევს, რომლებიც ზიანს აყენებენ როგორც მთავრობას, ასევე საზოგადოებას.  აკრძალვები, როგორც არაერთხელ მითქვამს, არაეფექტურია.   ჩვენ ვნახეთ სხვადასხვა ქვეყნების პრაქტიკა, სადაც აკრძალვის შემდეგ გამოჩნდნენ არალეგალური ოპერატორები და ეს უარყოფითად აისახა როგორც საზოგადოებაზე, ასევე მთავრობაზე.
ლეგალური ოპერატორი არა მხოლოდ იცავს კანონს და იხდის გადასახადებს. ის ავითარებს აზარტულ თამაშებთან დაკავშირებულ ბიზნეს სექტორებს, როგორიცაა IT, გადახდის სისტემები და სპორტი. მაგალითად, 2022 წელს ოპერატორებმა სახელმწიფო ბიუჯეტში გადაიხადეს 700 მილიონ ლარზე მეტი (264 მილიონი აშშ დოლარი). ამიტომ სათამაშო ბიზნესი უნდა იყოს ლეგალური და სახელმწიფოს მიერ კონტროლირებადი.
რამდენი ადამიანია ახლა დარეგისტრირებული თამაშზე დამოკიდებულთა ოფიციალურ ბაზაში?
ამ ბაზას ორ ნაწილად გავყოფ. საქართველოს კანონის მიხედვით , ნებისმიერ მოქალაქეს შეუძლია თავი გამოირიცხოს აზარტული თამაშებისგან არა მხოლოდ სახელმწიფოსთან, არამედ, პირველ რიგში, ოპერატორთან. შესაბამისად, სახელმწიფო მონაცემთა ბაზა არ იძლევა საქართველოში აზარტულ თამაშებზე დამოკიდებულების სრულ სტატისტიკას. გარდა ამისა, ამავე ბაზაში დარეგისტრირებული არიან მომხმარებლები, რომლებსაც უბრალოდ აღარ სურთ ჰქონდეთ წვდომა აზარტულ თამაშებზე. მაგრამ ეს აპრიორი არ ნიშნავს რომ ისინი აზარტულ თამაშებზე დამოკიდებულნი არიან
მონაცემთა ბაზაში დღეის მდგომარეობით რეგისტრირებულია 12 720 ადამიანი, მათგან 39 სასამართლოს გადაწყვეტილებით. ჩემი აზრით მხოლოდ ეს 39 ადამიანია აზარტული თამაშებზე დამოკიდებული. თუნდაც ავიღოთ ყველა რეგისტრირებული ადამიანი, ვინც დარეგისტრირებულია აღნიშნულ ბაზაში, მათი პროცენტი არ აღემატება მსოფლიოში აზარტულ თამაშებზე დამოკიდებულთა საშუალო რაოდენობას – ქვეყნის მოსახლეობის 0,3%-ს.

How tightened regulation in Georgia will affect operators: George Mamulaishvili’s comments
Amidst the news of increased gambling controls by the Georgian government, the SiGMA News team posed some clarifying questions to the Georgian Gambling Association (GGA). George Mamulaishvili, GGA’s head of administration, commented on the restrictive measures the state intends to take in the near future.
How does Georgia monitor gambling offences?
The monitoring system in Georgia has already been in place since 2021 and company data is received daily by the organization, which analyzes them and passes them to the tax inspectorate. This is a complex process and it should be constantly developed. As the gambling business is constantly integrating new technologies, it is necessary to improve the system of monitoring and accounting of bets.
However, both online and offline accounting will take place in real time. Real-time accounting makes the business more transparent.
Will the government block payment systems?
The government, with the help of interested community and business, constantly combats illegal operators and tries as much as possible to make them uncomfortable in transfers. But we know that there are many ways to fund accounts with illegal means, such as crypto wallets and e-money.
There is only one way to fight against illegal operators, and it has been proven in practice many times: the development of a local legal operator contributes to the reduction of illegal operators. And the ban, on the contrary, contributes to their development and increase of illegal money turnover.
Payment systems in Georgia are very well developed and blocking of systems for legal operators is not considered. Every operator must comply with the rules set by the regulator and the National Bank: development of user verification and identification system, as well as compliance with AML and KYC rules. Every legal operator complies with these rules.
In your opinion, how realistic is the Prime Minister’s intention to ban gambling in the country?
Online casinos in Georgia are not in danger of being banned. Firstly, online casinos are major contributors to the State budget. Secondly, banning online casinos will only lead to the emergence of additional illegal operators that bring harm to both the government and society.
Bans, as I have said many times, don’t do any good. We have seen the practice of different countries when illegal operators appeared after a ban and it had a negative impact on both society and the government.
A legal operator not only plays by the rules and pays taxes. It develops related business sectors, such as IT, payment systems, and sports. For example, in 2022 operators paid more than 700 million GEL ($264 million) in taxes to the state budget. Therefore, the gambling business should be legal and controlled by the state.
How many registrations are there now on the government’s Gaming Addict Database?
I would divide this base into two parts. According to the law of Georgia, any citizen can exclude himself from gambling not only with the state, but primarily with the operator. Therefore, the state’s database does not give complete statistics of gambling addiction in Georgia. There are also registered users who simply want to exclude   themselves access to gambling. But that doesn’t mean they are gambling addicts.
As of today there are 12,720 people registered in the database, 39 of them by court order. I believe that just these 39 people are gambling addicts. Even if we take all registered people who have self-banned access to gambling, their percentage does not exceed the average number of gambling addicts in the world – 0.3% of the country’s population.
Learn more about responsible business at SiGMA Eurasia
From February 25 to 27, 2024, industry representatives from around the world will share valuable knowledge and spend quality time in Dubai. The unifying event will be the fourth SiGMA Eurasia and the main location will be the ultramodern entertainment center Dubai Festival City with an area of more than 5,000 square meters, capable of accommodating 15,500 delegates. Get your ticket at the early bird price.