Star Entertainment Group-მა Star Sydney Event Center-ის 60 მილიონ დოლარად გაყიდვის გადაწყვეტილება მიიღო
ფინანსური სირთულეების მქონე Star Entertainment Group-მა გამოაცხადა, რომ გაყიდის The Star Sydney Event Centre-ს და მასთან დაკავშირებულ ობიექტებს The Star Sydney-ში, რომლებსაც იყიდის Foundation Theatres.  გარიგების საერთო ღირებულებით 60 მილიონი ავსტრალიური დოლარი (37.5 მილიონი აშშ დოლარი).
ეს ნაბიჯი გაკოტრების თავიდან ასაცილებლად არის გადადგმული. კომპანიის განცხადებით, მან უკვე გააფორმა ექსკლუზიურობის შეთანხმება და სავალდებულო პირობების დოკუმენტი, რომელიც განსაზღვრავს გაყიდვის ძირითად პირობებს. გარიგების საბოლოოდ დასრულებამდე საჭიროა დეტალური ტრანზაქციის დოკუმენტაციის მომზადება და შესაბამისი სამთავრობო და მარეგულირებელი ორგანოების მხრიდან დამტკიცება.
Foundation Theatres ვალდებულია 2025 წლის 31 იანვრამდე 60 მილიონი ავსტრალიური დოლარი გადაიტანოს escrow ანგარიშზე. ეს თანხა Star Entertainment Group-ს გარიგების საბოლოოდ დასრულების შემდეგ გადაეცემა.
მიღებული თანხა ჩაირიცხება სპეციალურ ანგარიშზე, რომელიც შექმნილია კომპანიის საკრედიტო შეთანხმების შესაბამისად და კლასიფიცირდება როგორც შეზღუდული სახსრები, – განმარტავს Star Entertainment Group.
Star Entertainment Group-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა, სტივ მაკკენმა, განაცხადა:
„2011 წლიდან მჭიდროდ ვთანამშრომლობთ Foundation Theatres-თან, მას შემდეგ, რაც მათ Sydney Lyric-ის სუბლიზინგი შეიძინეს. მოხარულები ვართ, რომ მათთან პარტნიორობა გრძელდება და ამით ვაფართოებთ ჩვენი გასართობი შეთავაზებების სპექტრს The Star Sydney-ში.“
კომპანია აგრძელებს მუშაობას სხვა არასაბაზო აქტივების შესაძლო გაყიდვაზეც.
Star-ისთვის არასაბაზო აქტივების გაყიდვა გადარჩენის ერთ-ერთ ბოლო შესაძლებლობად მიიჩნევა, რადგან კომპანიის თქმით, საჭირო ფინანსების მოზიდვის შესაძლებლობები მნიშვნელოვნად შეზღუდულია.
მანამდე Star-მა განაცხადა, რომ დეკემბერში აღებული 100 მილიონი ავსტრალიური დოლარის საკრედიტო ხაზის დიდი ნაწილის გამოყენების შემდეგ, 2024 წლის 31 დეკემბრისთვის კომპანიას მხოლოდ 79 მილიონი ავსტრალიური დოლარი დარჩება.

Star Entertainment Group to sell The Star Sydney Event Centre for A$60 million
The cash-strapped Star Entertainment Group has announced it will sell The Star Sydney Event Centre and other associated premises at The Star Sydney to Foundation Theatres in a deal valued at A$60 million (US$37.5 million).
The move is designed to prevent insolvency. The operator said it had entered into an exclusivity agreement and a binding term sheet setting out the key terms of the sale of the venue, subject to the completion of detailed transaction documents and a number of customary conditions, including relevant government and regulatory approvals.
Foundation Theatres will pay an exclusivity fee of A$60 million into an escrow account no later than 31 January 2025, which will then be transferred to Star as consideration for the sale once the sale is completed.
Once the deal is completed, the amount will be held in a proceeds account set up under the terms of the group’s credit facility and will represent restricted cash, Star explained.
“The Star has worked closely with the team at Foundation Theatres since they acquired the sublease for the Sydney Lyric in 2011,” said Star Entertainment Group CEO Steve McCann. “We are pleased to partner with them as part of the continued evolution of our broad entertainment offerings at the Star Sydney.
“We continue to work on a number of other potential non-core asset transactions.”
The sale of non-core assets is seen as one of the few remaining options for Star to stay afloat, with the company itself recently admitting that the avenues through which it can raise much-needed liquidity are “limited”.
Star previously said it was almost out of cash after drawing down most of a A$100 million credit facility it took out in December, leaving it with just A$79 million in available cash as of December 31, 2024.