რუმინეთი ეროვნული თვითგამორიცხვის პლატფორმის მოდერნიზაციას იწყებს
რუმინეთის სათამაშო ბიზნესის მარეგულირებელმა ორგანომ, ONJN-მა, დაასრულა კონტრაქტი ახალი თვითგამორიცხვის IT სისტემის განვითარებაზე, რომელიც ქვეყნის მასშტაბით ამოქმედდება.
განცხადება გააკეთა ONJN-ის პრეზიდენტმა, Vlad-Cristian Soare-მ, რომელმაც ბუქარესტში მდებარე National Institute for Research and Development in Informatics (ICI)-ის ხელმძღვანელობასთან შეხვედრისას შეთანხმებას მოაწერა ხელი — სწორედ აღნიშნული ინსტიტუტი იმუშავებს ახალი სისტემის შექმნაზე.
არსებული ტექნიკური სტანდარტის ჩანაცვლებით, ახალი მიდგომა დანერგავს თანამედროვე ინფრასტრუქტურას, რომელიც მოთამაშეებს საშუალებას მისცემს დისტანციურად გაიარონ თვითგამორიცხვა პირადობისა და ბიომეტრიული სკანირების მეშვეობით.
„თავიდანვე ვთქვი, რომ თვითგამორიცხვა არ დარჩებოდა ქაღალდზე არსებულ პროექტად. ეს არის ვალდებულება, რომელსაც ეტაპობრივად ვასრულებ,“ — განაცხადა Soare-მა LinkedIn-ზე.
ეს შეთანხმება წარმოადგენს ONJN-ის იმ მრავალრიცხოვანი ინიციატივების ერთ-ერთ ნაწილს, რომლებიც მიზნად ისახავს რუმინეთის თვითგამორიცხვის სისტემის გაუმჯობესებას. უსაფრთხო თამაშის მხარდამჭერები დიდი ხანია ამტკიცებენ, რომ არსებული სისტემა მოძველებულია და მოსახლეობისთვის რისკს წარმოადგენს.
სულ ახლახან ONJN-მა დაიწყო მოლაპარაკებები რუმინეთის ფინანსთა სამინისტროსთან საგანგებო დადგენილების დასამტკიცებლად — რომელიც, როგორც წესი, განკუთვნილია ისეთი გადაუდებელი საკითხების მოსაგვარებლად, როგორიცაა ეკონომიკური ან ჯანდაცვის კრიზისი — რაც გაამარტივებდა ONJN-ის გეგმების აღსრულებას მოდერნიზებული თვითგამორიცხვის სისტემის შესახებ.
ეს ცვლილებები მოიცავს თვითგამორიცხვის ვადების არჩევანის გაფართოებას, მიწისზედა და ონლაინ ოპერატორებისთვის უფრო ერთიანი და კონსოლიდირებული შესაბამისობის ჩარჩოს დანერგვას, წესების დარღვევის შემთხვევაში დეპოზიტების სავალდებულო დაბრუნებას, სანქციების გამკაცრებას, თვითგამორიცხვის შესახებ ინფორმაციის ხელმისაწვდომობისა და ხილვადობის გაზრდას და სხვა ღონისძიებებს.
პრობლემური აზარტული თამაშების შესაზღუდად საგანგებო ზომების მიღების მოთხოვნა გარე მხრიდანაც იზრდება — განსაკუთრებით Save the Children-ის რუმინული წარმომადგენლობის მხრიდან, განგაში ატეხა არასრულწლოვან მოთამაშეების რაოდენობის ზრდის შესახებ.
არასრულწლოვანთა შორის აზარტული თამაშების პრობლემა ოფიციალურად დაადასტურა რუმინეთის პოლიტიკურმა ელიტამაც. განათლების მინისტრმა დანიელ დავიდმა ცოტა ხნის წინ მკაცრი გაფრთხილება გაავრცელა, რომ ქვეყანას არ ჰყავს საკმარისი რაოდენობის სპეციალისტები პრობლემის მზარდი მასშტაბის დასაძლევად.
Save the Children-ის ერთ-ერთი შეთავაზება რეკლამების დამატებითი შეზღუდვების შემოღებაა უკვე მკაცრად რეგულირებულ სექტორში. ამ იდეის ნაწილი გაიზიარა კოალიციის წევრმა პარტიამ Save Romania Union-მა, რომლის ინიციატივაც მოიცავს არამიზნობრივი რეკლამებისა და სპორტული სპონსორობის აკრძალვას.
ამჟამად ყველა რეფორმა დეპუტატთა პალატაში დიდი ყურადღებით განიხილება და, სავარაუდოდ, წლის ბოლოსთვის რუმინეთის სათამაშო ბაზარი მნიშვნელოვნად შეიცვლება.
წყარო
#RomaniaGambling #SelfExclusion #ResponsibleGaming #SaferGambling #GamblingRegulation #GamingCompliance #PlayerProtection #ONJN