BNR-მა, ნიდერლანდების რადიოსადგურმა, აღმოაჩინა მტკიცებულებები, რომ ქვეყანაში Facebook-სა და Instagram-ზე უკანონო აზარტული თამაშების რეკლამები მუდმივად მიეწოდება მოწყვლად მომხმარებლებს.
მომხმარებლები, რომლებიც შესაძლოა ეროვნული თვითგამორიცხვის რეესტრის, Cruks-ის, წევრები იყვნენ, სავარაუდოდ, ამ უკანონო აზარტული თამაშების რეკლამებს ხედავენ. როგორც ჩანს, არალეგალური ოპერატორები სოციალური მედიის პლატფორმებს მიზანმიმართულად იყენებენ გადამხდელუნარიანი მომხმარებლების მოსაზიდად, მათ შორის ისეთი ადამიანების, რომლებიც შესაძლოა აზარტულ თამაშებზე დამოკიდებულების ან მასთან დაკავშირებული ზიანის რისკის ქვეშ იყვნენ.
BNR-ის ინფორმაციით, ეს რეკლამები ორგანიზებული კამპანიის ნაწილია, რომელიც თავიდანვე მოწყვლად მომხმარებლებზეა ორიენტირებული. რეკლამებში კონკრეტულად გვხვდება ისეთი ფრაზები, როგორიცაა „Cruks-ის გარეშე“, რაც მომხმარებლებს მიანიშნებს, რომ კონკრეტული ვებსაიტი თვითგამორიცხვის შეზღუდვებს არ იყენებს.
რეკლამები ასევე შეიცავს მოწოდებებს, რომლებიც მომხმარებლებს ბონუსებს სთავაზობს და მიზნად ისახავს პრობლემური აზარტული თამაშების მქონე ადამიანების წახალისებას, რომ ისინი საიტზე შევიდნენ, თანხა შეიტანონ და თამაში დაიწყონ. BNR-ის ცნობით, აზარტული თამაშების ვებსაიტები მომხმარებლებში ნდობის გასაჩენად ისეთ მარკეტინგულ ფრაზებსაც იყენებენ, როგორიცაა „სანდო კაზინოები“.
Meta-ს, რომელიც Facebook-სა და Instagram-ს ფლობს, ამ საკითხზე რეაგირება საკმაოდ სწრაფად ჰქონდა. BNR-ის გამოძიების შედეგად, მას შემდეგ, რაც რადიოსადგურმა აღნიშნული რეკლამები კომპანიას აცნობა, Meta-მ ისინი წაშალა.
Meta ბოლო პერიოდში მზადყოფნას გამოხატავს უკანონო აზარტული თამაშების რეკლამებთან ბრძოლაში დასახმარებლად, თუმცა კვლავ არსებობს კითხვები იმის შესახებ, ხომ არ იღებს კომპანია ასეთი რეკლამებიდან მნიშვნელოვან შემოსავალს, რაც შესაძლოა პლატფორმაზე თაღლითური და უკანონო რეკლამების წინააღმდეგ უფრო სწრაფი რეაგირების პროცესს აფერხებდეს.
მაგალითად, აზარტული თამაშების ინდუსტრიის ორი ორგანიზაციის, KVA-სა და VNLOK-ის, შეფასებით, Meta-მ შესაძლოა €7.3 მილიონიდან €13.6 მილიონამდე შემოსავალი მიიღოს უკანონო აზარტული თამაშების რეკლამებიდან, რომლებიც კონკრეტულად ნიდერლანდებში მცხოვრებ მომხმარებლებზეა გათვლილი. ეს მხოლოდ შეფასებაა და საჯაროდ ხელმისაწვდომ მონაცემებს ეფუძნება.
უკანონო აზარტული თამაშების რეკლამებიდან მიღებული შემოსავალი Meta-სთვის უკვე დიდი ხანია მნიშვნელოვანი შემოსავლის წყაროა, რის გამოც კომპანია ამ მიმართულებით არაერთხელ გამხდარა კრიტიკის ობიექტი.
Reuters-ის ანგარიშის თანახმად, Meta ბოლო პერიოდში აძლიერებს ძალისხმევას მსგავსი ონლაინ რეკლამების წინააღმდეგ საბრძოლველად, თუმცა შესაძლოა, პლატფორმა ამ მიმართულებით იმაზე ნელა მოქმედებდეს, ვიდრე რეალურად არის შესაძლებელი.
#ონლაინაზარტულითამაშები #უკანონოთამაშები #მოთამაშისდაცვა #აზარტულითამაშებისრეგულაცია #რეგულაცია #ნიდერლანდები #სოციალურიმედია #რეკლამა #თამაშებისინდუსტრია

The users, who may be registered with the national self-exclusion registry, Cruks, are reportedly seeing these illegal gambling ads as part of a targeted approach that rogue operators are deploying through social media platforms to reach paying customers, even if those people may be experiencing or are susceptible to excessive gambling and gambling-related harm.
According to BNR, these ads are part of an orchestrated effort that deliberately goes after vulnerable consumers to begin with, and specifically include language such as “without Cruks” to suggest that a website is not applying self-exclusion restrictions.
The ads include a call to action in the form of bonuses that are designed to tempt people with reported problem gambling into taking action and depositing. The gambling websites use marketing language such as “reliable casinos”, the BNR notes, to try and inspire trust in consumers.
To Meta’s credit, the company behind Facebook and Instagram, the BNR investigation led to a swift response from the company, which ended up removing the ads when the radio station flagged the issue.
Meta has appeared a willing party in helping crack down on illegal gambling ads, but worries persist that the company may be generating a substantial chunk of its revenue from such advertisements, which has slowed down its overall response to rooting out scam ads.
Meta Acts His Part, Goes After Illegal Ads But Perhaps A Little Slow
For example, two gambling industry bodies, the KVA and VNLOK, estimate that Meta may be generating anything between €7.3 million and €13.6 million from illegal gambling ads that specifically target Dutch customers. This is just an estimate based on publicly available data.
Revenue streams from illegal gambling, however, have been a well-established income source for the platform, which has faced scrutiny. Meta has been stepping up efforts to crack down on this kind of online advertising, although the platform may be going slower than it could be doing, according to a Reuters report.