რა უპირატესობები აქვთ ქვეყნებს, სადაც გემბლინგი ლეგალურია
აზარტული თამაშები  ათასობით წელია არსებობს და მთელ მსოფლიოში არის გავრცელებული. ყოველ წელს ზრდასრული მოსახლეობის ორი მესამედი დებს ფსონს. ასევე მხოლოდ ამერიკაში სამოცი მილიარდი დოლარი გამომუშავდება კაზინოებში და კიდევ ჩვიდმეტი მილიარდი მოდის სახელმწიფო ლატარიებიდან. აზარტული თამაშები კარგი რამ არის დღევანდელი საზოგადოებისთვის რამდენიმე მიზეზის გამო.
პირველი, აზარტული თამაშები აუმჯობესებს ეკონომიკას. მხოლოდ ორი ათწლეულის წინ ორ სახელმწიფოს ჰქონდა ლეგალური აზარტული თამაშები; ახლა მსოფლიოს ყველა განვითარებულ ქვეყანაშია  ლეგალური აზარტული თამაშები, ასე რომ, ცხადია, ამ ქვეყნებისთვის თანხა შემოაქვს, ან ასე სწრაფად არ იქნებოდა ლეგალიზებული. 2006 წელს აშშ-ში ხუთ მილიარდ დოლარზე მეტი შევიდა სახელმწიფო ბიუჯეტში ადგილობრივი გადასახადებისგან. ეს ნიშნავს, რომ სათამაშო გადასახადებმა დიდი წვლილი შეიტანეს ეკონომიკაში. იმ ადგილებში, სადაც კაზინოა განთავსებული, ადგილობრივი სკოლები უმჯობესდება, ასევე საგზაო და სხვა ინფრასტრუქტურული პროექტები სარგებლობს   ლეგალური აზარტული თამაშებით.
შემდეგი დადებითი მხარე, კაზინოების არსებობის არის უამრავი სამუშაო ადგილი. მხოლოდ შეერთებულ შტატებში კაზინოებმა 350 000-ზე მეტი სამუშაო ადგილი შექმნა. ლეგალური ბიზნესი ეხმარება როგორც ოჯახებს, ასევე მთავრობას, რადგან მათ  დამატებით აღარ უნდა იზრუნონ იმ ადამიანებზე, რომლებიც კაზინოებში მუშაობენ. ამერიკაში 1500-ზე მეტი კაზინოა, რომელიც ბევრ ადამიანს აძლევს დასაქმების შესაძლებლობას. ეს ასევე დაეხმარება ქალაქს მოსახლეობის გაზრდით და, შესაბამისად, ეკონომიკის გაუმჯობესებით.
სამუშაო ადგილები იქმნება არა მხოლოდ უშუალოდ აზარტული თამაშებით დაკავებულ ობიექტებში, არამედ ისეთ დაკავშირებულ ბიზნესებშიც, როგორიცაა სასტუმროები და რესტორნები. უმეტეს შემთხვევაში, კაზინო შენდება სასტუმროებთან, რესტორნებთან, სავაჭრო ცენტრებთან, ტურისტულ ატრაქციონებთან ერთად ან მათთან ახლოს. კაზინოებს მედიაზეც აქვთ ეკონომიკური გავლენა, რადგან რეკლამებში საკმაოდ დიდ თანხებს ხარჯავენ. ეს ყველაფერი განაპირობებს მჭიდრო კავშირს აზარტული თამაშების ბიზნესსა და სხვა ტიპის ბიზნესებს შორის: რაც დააზარალებს კაზინოებს, დააზარალებს სხვა მრავალ ბიზნესსაც. ამასთანავე, მსგავსი ტიპის ორგანიზაციები ხშირად საქველმოქმედო საქმიანობასაც ეწევიან.
საქართველოში ამ სექტორის განვითარების დამატებითი ფაქტორია მეზობელი ქვეყნების პოლიტიკა: კაზინოები აკრძალულია თურქეთსა და ირანში. მრავალი ლეგალური თუ არალეგალური შეზღუდვაა რუსეთსა და აზერბაიჯანში, რაც ამ რეგიონებიდან იმ ტურისტების შემოდინებას განაპირობებს, რომელთა სტიმული, საქართველოში მოგზაურობის გარდა, აზარტული თამაშებიცაა. როდესაც ქვეყანაში სათამაშოდ ჩამოდიან უცხოელი ტურისტები, ისინი ფულს იხდიან კვებაში, ტრანსპორტირებაში, საცხოვრებელ ადგილსა და მაღაზიებში: ანუ ხეირობს ეკონომიკის მრავალი სექტორი.
ლეგალური აზარტული თამაშები პოზიტიურ გავლენას ახდენს ქვეყანაზე, რადგან ის აუმჯობესებს ეკონომიკას უამრავი საგადასახადო ვალდებულების გამო. აზარტული თამაშები ძალიან დიდი კონტრიბუტორია ქვეყნების ბიუჯეტში.  რაც საზოგადოების დასახმარებლად შეიძლება გამოიყენოს თითოეულმა სახელმწიფომ. გარდა ამისა ეს ადამიანებისთვის დროის გასატარებლად კარგი საშუალებაა, როცა ამას პასუხისმგებლობით აკეთებენ.

What are the advantages of countries where gambling is legal?
Gambling has been around for thousands of years and is prevalent all over the world. Two-thirds of the adult population bets each year. Also in America alone sixty billion dollars will be generated in casinos and another seventeen billion will come from state lotteries. Gambling is a good thing for today's society for several reasons.
First, gambling improves the economy. Just two decades ago, two states had legal gambling; Now all the developed countries of the world have legal gambling, so obviously it brings money to these countries, or it would not be legalized so fast. In 2006, more than $ 5 billion entered the U.S. state budget from local taxes. This means that gambling taxes have made a huge contribution to the economy. Local schools are being improved in the areas where the casino is located, as well as road and other infrastructure projects benefiting from legal gambling.
The next positive side of the existence of casinos is the plenty of jobs. Casinos in the United States alone have created more than 350,000 jobs. Legal businesses help both families and the government as they no longer have to worry about the people who work in casinos. There are more than 1,500 casinos in America that give many people employment opportunities. It will also help the city increase its population and consequently improve its economy.
Jobs are being created not only in gambling establishments but also in related businesses such as hotels and restaurants. In most cases, casinos are built near or close to hotels, restaurants, shopping malls, tourist attractions. Casinos also have an economic impact on the media as they spend quite a lot of money on advertising. All of this creates a close connection between the gambling business and other types of businesses: what hurts casinos, hurts many other businesses as well. In addition, similar types of organizations often engage in charitable activities.
An additional factor in the development of this sector in Georgia is the policy of neighboring countries: casinos are banned in Turkey and Iran. There are many legal and illegal restrictions in Russia and Azerbaijan, which lead to the influx of tourists from these regions, whose incentives, in addition to travel to Georgia, are also gambling. When foreign tourists come to play in the country, they pay for food, transportation, accommodation and shops: that is, many sectors of the economy are booming.
Legal gambling has a positive impact on the country as it improves the economy due to numerous tax liabilities. Gambling is a huge contributor to the state budget. Which can be used by each state to help the community. In addition it's a good way for people to spend time doing it responsibly.